Ocena brak

Mięśnie przedramienia

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

Obwód przedramienia jest największy w części bliższej, tutaj bowiem leżą przeważnie brzuśce mięśni; w kierunku dalszym masa mięśniowa stopniowo zmniejsza się i poszczególne mięśnie przechodzą w ścięgna, które nad stawami ręki biegną do śródręcza lub nad stawami palców dalej, aż do paliczków dalszych. W odwróconym położeniu przedramienia możemy mówić o kształcie stożkowatym przedramienia, spłaszczonym od przodu do tyłu. Ponieważ w położeniu nawróconym obie kości przedramienia krzyżują się, kształt przekroju z poprzecznie owalnego zmienia się w bardziej okrężny.

Kształt zgrupowania dziewiętnastu mięśni przedramienia jest uwarunkowany wzajemnym położeniem obu kości przedramienia i łączącą je błoną międzykostną. Od powięzi przedramienia wnikają w głąb przegrody łącznotkankowe i dzielą umięśnienie przedramienia na trzy zasadnicze grupy: grupę przednią (dłoniową), ty Iną (grzbietową) i boczną.

Na stronie przedniej przedramienia, jeśli mięśniówką jest silnie rozwinięta, a podściół-ka tłuszczowa słaba, widoczne są przez skórę dwa wały mięśniowe, utworzone przez przednią i boczną grupę. Wały te ograniczają u góry dół łokciowy i w jego przedłużeniu ku dołowi wytwarzają bruzdę promieniową przedramienia (sulcus antebrachii radialis*Y, w bruździe tej, przykrytej tylko skórą i powięzią, biegnie tętnica promieniowa oraz gałąź powierzchowna n. promieniowego; w dolnym, nieco poszerzonym odcinku wyczuwa się wyraźnie jej tętno. Znacznie mniej dostępna jest bruzda łokciowa przedramienia (sulcus antebrachii ulnans); przebiega ona w dalszej połowie przedramienia, równolegle do poprzedniej, po stronie promieniowej zginacza łokciowego nadgarstka; w głębi znajduje się nerw i naczynia łokciowe.

Podobne prace

Do góry