Ocena brak

MIĘŚNIE KOŃCZYNY GÓRNEJ

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

Kończyny powstają z wypustek przedniej ściany ciała w związku z tym wszystkie mięśnie kończyn, jak również nerwy kończyn, pochodzą z określonej liczby segmentów ściany ciała. U człowieka kończyna górna powstaje z 5 do 10 segmentu, dolna z 22 do 28. Ta segmentacja materiału twórczego zaciera się w ciągu dalszego rozwoju, powstają bowiem z niego nowe jednostki czynnościowe. Poza tym niektóre mięśnie odszczepiają się od tułowria i zstępują na kończynę, inne wstępują z kończyny na tułów. Do kategorii pierwszej należy np. m. czworoboczny, pochodzący z mięśniówki łuków skrzeiowych, lub m. podobojczykowy powstający z tej samej okolicy, z której powstaje przepona. M. piersiowy większy lub m. najszerszy grzbietu natomiast są przykładem mięśni kończyn, które wtórnie wwędrowują na tułów. Różnicowanie się mięśni kończyn postępuje od tułowia w kierunku dalszym; mięśnie ręki i stopy zawiązują się więc najpóźniej (w połowie trzeciego miesiąca życia płodowego). Mięśnie kończyny górnej w stosunku do zawiązku kośćca układają się w grupę przednią, zginaczy, i w grupę tylną, prostowników; mięśnie położone po stronie tylnej rozwijają się nieco wcześniej od mięśni położonych po stronie przedniej.

Gałęzie przednie nerwów rdzeniowych, przeznaczone zarówno dla górnej, jak i dolnej kończyny, krzyżując się wielokrotnie i łącząc się wzajemnie wymieniają włókna; następnie wytwarzają sploty: splot ramienny dla kończyny górnej i splot lędźwiowo-krzyżowy dla kończyny dolnej. W obu należy odróżniać dwie warstwy, przednią (brzuszną) i tylną (grzbietową). Z każdej z nich powstają poszczególne nerwy, które zaopatrują określone mięśnie. Nerwy powstałe z przedniej warstwy splotu zaopatrują zginacze, nerwy powstałe z warstwy tylnej — prostowniki.

Mięśnie kończyny górnej rozwijają się z kilku zawiązków. Mięśnie stawu ramiennego w znacznej większości powstają z jednego zawiązku; unerwione są one przez nerwy warstwy grzbietowej splotu ramiennego. Prostownik ramienia, m. trójgłowy, powstaje z odrębnego zawiązku. Ze wspólnego zawiązku powstają zginacze ramienia (mm. dwugłowy, kruczo-ramienny i ramienny). Na przedramieniu zawiązek prostowników dzieli się na grupę boczną, powierzchowną i głęboką; z zawiązku zginaczy powstaje grupa powierzchowna i głęboka. Ze wspólnego zawiązku powstają mięśnie kłębu kciuka z wyjątkiem przywodziciela, który powstaje z mięśni między kostnych. Ze wspólnego zawiązku powstają również mięśnie kłębu palca małego. Wszystkie mięśnie międzykostne powstają z jednego zawiązku położonego po stronie dłoniowej.

Omawiając mięśnie grzbietu i klatki piersiowej wspomnieliśmy o kilku mięśniach, które tylko jednym swym końcem łączą się z kończyną, drugim zaś z tułowiem. Oprócz nich kończyna górna ma wiele mięśni, które rozpoczynają się i kończą na kośćcu kończyny. Wszystkie te mięśnie z punktu widzenia opisowego możemy podzielić na cztery grupy: mięśnie obręczy kończyny górnej (czyli barkowej), ramienia, przedramienia i ręki.

Podobne prace

Do góry