Ocena brak

Mięśnie glistowate

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

Mm. glistowate (mm. lumbricales) są to małe, wysmukłe, wąskie mięśnie, w liczbie czterech, położone między ścięgnami zginacza głębokiego palców.

Dwa promieniowe mięśnie rozpoczynają się na brzegu promieniowym odpowiednich ścięgien (1 i 2), dwa łokciowe są dwugłowe i każdy z nich rozpoczyna się od dwóch sąsiednich ścięgien (2, 3 i 4) zginacza głębokiego palców. Ścięgna tego mięśnia stanowią ruchomy początek dla mm. glistowatych. Mięśnie te, z których oba dwugłowe mają wybitnie pierzastą budowę, biegną rozbieżnie ku czterem palcom strony łokciowej. W swej części dalszej okrągłe, stąd też pochodzi ich nazwa, przechodzą one w wąskie ścięgno. Ścięgna te biegną po stronie dłoniowej więzadeł poprzecznych głębokich śródręcza (ligamenta metacarpea transuersa profunda) i kończą się po stronie promieniowej na trójkątnie poszerzonych częściach rozcięgna grzbietowego na wysokości bliższych paliczków II—V palca.

Mm. glistowate zginają palce II—V w stawach śródręczno-paliczkowych, tak jak mm. międzykostne. Poza tym przez swe przyczepy do rozcięgna grzbietowego prostują palce w obu stawach międzypaliczkowych wspólnie z mm. międzykostnymi.

Mm. glistowate lezą w części bliższej pod rozcięgnem dłoniowym, w części dalszej zaś bezpośrednio pod skórą: poza tym przykryte są łukiem tętniczym dłoniowym powierzchownym i naczyniami dłoniowymi wspólnymi palców oraz nerwami tej samej nazwy, odgałęzieniami nerwów pośrodkowego i łokciowego. Z kolei mięśnie te przykrywają przywodziciel kciuka i mm. międzykostne.

Podobne prace

Do góry