Ocena brak

Mięsień zginacz długi kciuka

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. zginacz długi kciuka (m. flexor pollicis longus) jest położony bocznie od poprzedniego i stanowi wraz z nim trzecią warstwę zginaczy przedramienia. Jest on rozpięty między kością promieniową a dalszym paliczkiem kciuka.

Mięsień ten rozpoczyna się na powierzchni przedniej kości promieniowej między przyczepami odwracacza i m. nawrot-nego czworobocznego oraz na przylegającej części błony między kostnej (głowa promieniowa); bardzo często również odchodzi on cienkim pasmem od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (głowa ramienna). Brzusiec mięśnia jest półpierzasty. Ścięgno — jedyne długie ścięgno zginające kciuk — biegnie przez kanał nadgarstka i kończy się na podstawie dalszego paliczka kciuka.

Mięsień jest silnym zginaczem ręki i kciuka. Poza tym nieco odwodzi rękę.

Na przedramieniu mięsień jest od przodu przykryty m. nawrotnym obłym. m. ramienno-promieniowym, zginaczem promieniowym nadgarstka i zginaczem powierzchownym palców. U dołu przedramienia na pewnej przestrzeni leży on powierzchownie, nie przykryty innymi mięśniami. Tętnica promieniowa ze swymi żyłami towarzyszącymi leży na mięśniu; tutaj też wyczuwa się jej tętno. Powierzchnia tylna przylega bezpośrednio do kości promieniowej, błony między kostnej i do m. nawrotnego czworobocznego. Ścięgno mięśnia przebiega przez najbardziej boczny odcinek wspólnego przedziału kanału nadgarstka  i dalej na kłębie kciuka między obu głowami zginacza krótkiego kciuka.

Mięsień ten często ma dodatkowy przyczep początkowy na wyrostku dziobiastym kości łokciowej (głowa łokciowa). Jako samodzielny zginacz. oddzielony od zginacza głębokiego palców, występuje dopiero u człowieka: u żadnego innego Naczelnego mięsień ten nie jest całkowicie wydzielony Niejednokrotnie traci on tę samodzielność w mniejszym czy większym stopniu, zbliżając się do form występujących u małp. Czasami zlewa się zupełnie ze zginaczem głębokim w jeden mięsień, który wysyła wtedy pięć ścięgien do wszystkich pięciu palców. Jest to postać występująca u niektórych niższych małp Starego Świata. Długość przyczepu na kości promieniowej jest bardzo zmienna. Często zdarzają się połączenia z sąsiednimi mięśniami.

Podobne prace

Do góry