Ocena brak

Mięsień zasłaniacz zewnętrzny

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. zasłaniacz zewnętrzny (m. obturator extemus) jest mięśniem spłaszczonym, wachlarzowratym, położonym na powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej. Biegnie on od otworu zasłonionego do krętarza większego kości udowej.

Rozpoczyna się on na powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej i na brzegu przednim, dolnym, częściowo tylnym otworu zasłonionego. Włókna biegną zbieżnie w bok i kończą się krótkim ścięgnem w dole krętarzowym kości udowej.

Rozwojowo zasłaniacz zewnętrzny należy do grupy przywodzicieli uda, jednak czynność jego jako przywodziciela jest słaba w stosunku do innych mięśni (np. prawie ośmiokrotnie mniejsza niż przywodziciela wielkiego); poza tym mięsień ten obraca udo na zewnątrz i nieznacznie prostuje. Główne jego znaczenie polega jednak przypuszczalnie na podtrzymywaniu głowy kości udowej w pionowej postawie ciała przy wysuwaniu się jej z panewki, ponieważ jest on rozpięty pod nią.

Położenie m. zasłaniacza zewnętrznego jest najbardziej ukryte ze wszystkich mięśni ciała. Od przodu przykrywają go mm. biodrowo-lędżwiowy, grzebieniowy. przywodziciel krótki i wielki; od tyłu zasłaniacz wewnętrzny i czworohoczny uda. Między mięśniem a błoną zasłonową znajduje się obfita tkanka tłuszczowa, szczególnie w części dolnej i tylnej.

Podobne prace

Do góry