Ocena brak

Mięsień uszny tyłny

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. uszny tyłny (m. auricularis posterior) jest mięśniem podłużnym, położonym za małżowiną.

Rozpoczyna się na wyrostku sutkowatym kości skroniowej i na kresie karkowej górnej. Włókna biegną równolegle do przodu i kończą sięw ścianie tylnej małżowiny (na wyniosłości muszli).

Mięśnie uszne jako zanikowe nie są na ogół czynne. Tylko bardzo niewielu ludzi może dowolnie nieco poruszać uszami. Mięśnie te pociągają małżowinę do przodu, ku górze i ku tyłowi.

Unerwienie: M. uszny przedni i przednia połowa m. usznego górnego są unerwione przez gałązki skroniowe n. twarzowego; m. uszny tylny i tylna połowa m. usznego górnego są unerwione przez n. uszny tylny — gałąź n. twarzowego.

M. uszny przedni jest zwykle bardzo mały i brak go częściej od obu pozostałych. Jest on położony nad wyrostkiem jarzmowym. Między m. usznym przednim a górnym biegną zazwyczaj naczynia skroniowe powierzchowne. U zwierząt występuje silny m. uszno-czołowy. M. uszny górny jest większy od pozostałych, czasami nie występuje, czasami rozpada się na poszczególne pęczki; może się on łączyć z innymi mm. usznymi. W rzadkich przypadkach m. uszny tylny nie występuje. Łączy się on czasem z m. poprzecznym karku , brzuścem potylicznym m. potyliczno-czołowego i m. szerokim szyi.

Podobne prace

Do góry