Ocena brak

Mięsień smukły

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. smukły (ra. gracilis) jest to mięsień cienki, płaski, długi, położony powierzchownie na przyśrodkowej stronie uda. U osób chudych jest on często widoczny na całej długości; jest to jedyny mięsień dwustawowy tej grupy, rozpięty między kością łonową a bliższym końcem kości piszczelowej.

M. smukły rozpoczyna się szerokim i cienkim ścięgnem na gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej. Włókna biegną równolegle ku dołowi; w dolnej trzeciej części uda przechodzą one w długie, cienkie ścięgno, które owija się od tyłu dokoła nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej, kieruje się dalej do przodu i wspólnie z m. krawieckim i m. półścięgnistym wytwarza gęsią stopę; ścięgno kończy się poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej pod ścięgnem m. krawieckiego i nieco powyżej m. półścię-gnistego.

 M. smukły działając na staw biodrowy przy wyprostowanym kolanie przywodzi udo, nieco je prostuje i słabo obraca na zewnątrz; działając na staw kolanowy zgina kolano i słabo obraca je do wewnątrz.

Podobne prace

Do góry