Ocena brak

Mięsień ramienny

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. ramienny (m. brachialis) jest spłaszczony, położony na dolnej części powierzchni przedniej kości ramiennej, przykryty m. dwugłowym.

Mięsień ten rozpoczyna się włóknami mięśniowymi na przegrodach międzymięśniowych, bocznej i przyśrodkowej (p. dalej), i na powierzchni przedniej dolnej połowy kości ramiennej; u góry obejmuje on podkowiasto przyczep m. naramiennego, u dołu sięga aż do torebki stawu łokciowego. Włókna biegną ku dołowi i przykrywają torebkę stawu łokciowego, z którą są zrośnięte; kończą się one krótkim ścięgnem na guzowatości kości łokciowej.

M. ramienny jest mięśniem jednostawowym. Jest on silnym zginaczem przedramienia (kości łokciowej) w stawie łokciowym, nad którym jest rozpięty; pracę swą rozpoczyna niezależnie od pronacyjnego czy supinacyjnego położenia przedramienia w odróżnienia od m. dwugłowego i innych zginaczy. Włókna zrośnięte z torebką stawu łokciowego pociągają ją i fałdy torebki nie mogą wpuklać się do wewnątrz stawu.

Poza tym m. ramienny działa również pośrednio na staw ramienny, o czym mowa była poprzednio (działanie na odległość; ryc. 411), chociaż nad stawem tym nie jest rozpięty.

Powierzchnia przednia mięśnia przylega do m. dwugłowego, jest ona nieco wgłębiona i stanowi powierzchnię ślizgową dla tego mięśnia. Na poziomie początku mięśnia kończy się m. naramienny i łączą się obie głowy m. dwrugłowego. Brzeg boczny m. naramiennego w dolnej części graniczy z m. ramienno-promieniowym i w bruździe między nimi przebiega nerw promieniowy oraz naczynia wsteczne promieniowe.

Unaczynienie: tt. poboczne łokciowe, górna i dolna, gałązki mięśniowe t. ramiennej. t. wsteczna promieniowa od t. promieniowej.

W większości przypadków część boczna mięśnia, przylegająca do m ramienno-promieniowego, jest unerwiona przez n. promieniowy.

M. ramienny może łączyć się w większym lub w mniejszym stopniu z sąsiednimi mięśniami: naramiennym, dwugłowym, kruczo-rarruennym. ramienno-promieniowym, nawrotnym obłym. Czasem dzieli się na dwie części. Może mieć dodatkowe pasma. które rozpoczynają się lub kończą w różnych miejscach w otoczeniu mięśnia.

Podobne prace

Do góry