Ocena brak

Mięsień przywodziciel wielki

Autor /sara Dodano /05.01.2012

M. przywodziciel wielki (ra. adductor magnus) jest najgłębiej położonym przywodzicielem i jednym z największych mięśni ciała; pod względem masy nieznacznie tylko ustępuje m. pośladkowemu wielkiemu. Ma on kształt szerokiego trójkąta, którego ścięty wierzchołek jest skierowany do kości kulszowej i łonowej, szeroka podstawa zaś biegnie wzdłuż całej długości kresy chropawej aż do nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej.

Mięsień ten rozpoczyna się na powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej oraz na stronie bocznej guza kulszowego. Linia przyczepów początkowych tworzy łuk otaczający od dołu otwór zasłoniony: 1) jego włókna górne przebiegają prawie poziomo od kości łonowej do górnej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropawej kości udowej; bardzo często oddzielają się one od reszty mięśnia i tworzą osobną część, zwaną m. przywodzicielem najmniejszym (m. adductor minimus*); 2) włókna środkowe biegną skośnie ku dołowi i przyśrodkowo, przyczepiając się do wargi przyśrodkowej kresy chropawej poniżej poprzednich; 3) włókna dolne, stopniowo coraz bardziej stromo zstępujące, tworzą samodzielny brzusiec, który przechodzi w silne, okrągłe ścięgno (ścięgno przywodziciela), wyczuwalne przez skórę, które przyczepia się do guzka przywodziciela tuż powyżej nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej.

Jest on najsilniejszym przywodzicielem; działanie jego jest przeszło dwukrotnie silniejsze niż przywodziciela długiego i trzykrotnie większe niż przywodziciela krótkiego.

Poza tym wykonuje on ruchy obrotowe, a mianowicie: część mięśnia przyczepiająca się do kresy chropawej obraca udo na zewnątrz tak samo jak wszystkie mięśnie tej grupy, część zaś przyczepiająca się do nadkłykcia przyśrodkowego z położenia odwróconego obraca udo do wewnątrz. W tym ostatnim ruchu jest on wspomagany przez blaszkę ścięgnistą kanału przywodzicieli (lamina imstoadductoriałącząca go z głową przyśrodkową m. czworogłowego uda. Przywodziciel wielki wraz z małymi mm. pośladkowymi należy więc do nielicznych prona-torów stawu biodrowego.

Przywodziciel wielki jest również bardzo silnym prostownikiem stawu biodrowego; pod względem siły działania przewyższa wszystkie inne prostowniki z wyjątkiem m. pośladkowego wielkiego. Natomiast część mięśnia rozpoczynająca się do przodu od poprzecznej osi stawów biodrowych nieznacznie zgina staw biodrowy.

Wielkie znaczenie wszystkich przywodzicieli, szczególnie zaś wielkiego, poza powyższym, polega na utrzymywaniu równowagi ciała. Mięśnie te rozpoczynając się do przodu i do tyłu od poprzecznej osi stawów biodrowych równoważą chwiejną postawę stojącego człowieka.

Podobne prace

Do góry