Ocena brak

Mięsień prostownik wskaziciela

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. prostownik wskaziciela (ra. extensor indicis), wysmukły, wydłużony, jest najbardziej łokciowo położonym mięśniem z grupy głębokich mięśni tylnych prżedramienia. Jest on rozpięty między dolną trzecią częścią kości łokciowej a wskazicielem.

Mięsień rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej i na błonie międzykostnej poniżej przyczepu długiego prostownika kciuka. Włókna mięśniowe przechodzą w płaskie ścięgno, które wspólnie ze ścięgnami prostownika palców biegnie przez czwarty przedział troczka prostowników. Kieruje się ono dalej na stronę grzbietową ręki, biegnie pod ścięgnem dla wskaziciela prostownika palców, następnie zlewa się z nimi i kończy się rozcięgnem grzbietowym wskaziciela.

Prostuje palec wskaziciel. Poza tym prostuje rękę i odwodzi ją w stronę promieniową.

Mięsień ten jest położony bezpośrednio na kości łokciowej, przykryty warstwą powierzchowną mięśni.

Zmienność tego mięśnia wskazuje na to, że pierwotnie, w rozwoju rodowym, występował wspólny prostownik głęboki palców. U małp człekokształtnych, tak samo jak u niższych Naczelnych, prostownik głęboki znajduje się albo na II i IV palcu (gibbon), albo na II i III; u człowieka ogranicza się do II palca. U orangutana często w ogóle nie występuje. Najczęstszą pozostałością ścięgien do pozostałych palców u człowieka jest tzw. prostownik krótki palca środkowego; występuje on w 10% przypadków, czasem wysyła ścięgna do IV i V palca. Na stopie podobny mięsień występuje stale jako krótki prostownik palców. Czasem mięsień ten łączy się z prostownikiem długim kciuka.

Podobne prace

Do góry