Ocena brak

Mięsień prostownik łokciowy nadgarstka

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. prostownik łokciowy nadgarstka (ra. extensor carpi ulnaris) jest mięśniem wydłużonym, wrzecionowatym, położonym po stronie łokciowej poprzedniego i rozpiętym między nadkłykciem bocznym kości ramiennej a śródręczem.

Mięsień ten rozpoczyna się: 1) na nadkłykciu bocznym kości ramiennej wspólnie z mięśniami sąsiednimi, 2) na więzadle pobocznym promieniowym stawu łokciowego, 3) na powięzi przedramienia i 4) na powierzchni tylnej kości łokciowej. Włókna biegną ku dołowi i w stronę łokciową na powierzchnię tylną kości łokciowej, przechodząc w długie ścięgno, które kieruje się przez szósty przedział troczka prostowników w głębokiej bruździe między wyrostkiem rylco-watym a głową kości łokciowej; kończy się ono na podstawie V kości śródręcza.

Prostownik łokciowy nadgarstka jest silnym prostownikiem ręki, ustępując pod tym względem tylko prostownikowi palców. Poza tym jest on najsilniejszym odwodzicielem ręki w stronę łokciową. Podczas odwodzenia kciuka kurczy się równocześnie prostownik łokciowy nadgarstka. Możemy to stwierdzić opierając dłoń na poziomym podłożu i odwodząc kciuk (napina się ścięgno prostownika łokciowego nadgarstka). Dzięki temu wzmaga się antagonistyczne działanie odwodzicieli kciuka. Zjawisko to przebiega niezależnie od naszej woli. Gdy kciuk jest ustalony, mięsień odwodzi od niego rękę.

Mięsień jest przykryty powięzią i skórą; jego powierzchnia głęboka przykrywa odwracacz, warstwę głęboką mięśni tylnych przedramienia i kość łokciową. Brzeg boczny styka się z prostownikiem małego palca, brzeg przyśrodkowy graniczy u góry z m. łokciowym, ku dołowi — z brzegiem tylnym kości łokciowej, który go oddziela od zginacza łokciowego nadgarstka. Ścięgno mięśnia jest wyraźnie wyczuwalne w swym przebiegu nad stawami ręki.

Kaletka maziowa występuje często między początkiem mięśnia a torebką stawu

łokciowego.

Nierzadko zdarzają się połączenia z sąsiednimi mięśniami Ścięgno końcowe wysyła nieraz przedłużenie do IV kości śródręcza lub do bliższego paliczka małego palca.

Podobne prace

Do góry