Ocena brak

Mięsień prostownik krótki palców

Autor /sara Dodano /05.01.2012

M. prostownik krótki palców (ra. extensor digitorum brevis) i m. prostownik krótki palucha (ra. extensor hallucis brevis) tworzą wspólny brzusiec położony na grzbiecie stopy. Mięśnie te są rozpięte między kością piętową a czterema pierwszymi palcami.

Oba mięśnie rozpoczynają się wspólnie na grzbiecie stopy, na powierzchni górnej i bocznej kości piętowej przed zatoką stępu, przykryte ramieniem bocznym troczka dolnego prostowników. Cienki, płaski brzusiec mięśniowy dzieli się wkrótce na dwie nierówne głowy; przyśrodkową, mniejsza, wysyła swe ścięgno do palucha; ścięgno to kończy się na paliczku bliższym palucha (ra. extensor hallucis bresvis); głowa boczna, większa, wytwarza trzy ścięgna dla II, III i IV palca, które zlewają się z odpowiednimi ścięgnami prostownika długiego palców i kończą się w rozcięgnach grzbietowych palców, podobnie jak na palcach ręki (ra. extensor digitorum brevis). Palec V otrzymuje swe krótkie ścięgno prostujące albo od m. strzałkowego trzeciego, albo od m. strzałkowego krótkiego.

Oba mięśnie zginają palce I—IV w kierunku grzbietowym, prostują i nieco je rozstawiają.

Oba mięśnie spoczywają na grzbiecie stopy, bezpośrednio na kości, przykryte częściowo ścięgnami prostownika długiego palców. Prostownik krótki palucha krzyżuje od przodu pod ostrym kątem naczynia grzbietowe stopy i nerw strzałkowy głęboki. Wspólny brzusiec krótkich prostowników leży pod skórą i u osób chudych nieraz jest widoczny przez skórę. Krzyżuje go skośnie ścięgno m. strzałkowego trzeciego. Skrzyżowanie ścięgien długiego i krótkiego prostownika często widoczne jest również przez skórę na żywym.

Podobne prace

Do góry