Ocena brak

Mięsień podłopatkowy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. podłopatkowy (m. subscapularis). Jest to mięsień szeroki, płaski, gruby, kształtu trójkątnego, sięgający od dołu podłopatkowego do końca bliższego kości ramiennej.

Mięsień rozpoczyna się na powierzchni żebrowej łopatki i na powięzi podłopatkowej. Włókna biegną zbieżnie ku górze oraz do boku i przechodzą w krótkie, silne ścięgno. Ścięgno to przechodzi pod wyrostkiem kruczym łopatki, zrasta się z przednią ścianą torebki stawowej i kończy się na guzku mniejszym, a często również na części bliższej grzebienia guzka mniejszego kości ramiennej. Przekrój fizjologiczny mięśnia jest bardzo duży, ponieważ liczne, krótkie włókna mięśniowe odchodzą od pasm ścięgnistych, które przyczepiają się do kres mięśniowych powierzchni żebrowej łopatki i łączą się z powięzią podłopatkową. Dzięki tej budowie mięsień jest kilkakrotnie pierzasty.

M. podłopatkowy obraca ramię do wewnątrz, jest więc antagonistą m. podgrzebieniowego, m. obłego mniejszego i części tylnej ni. naramiennego. W ruchu tym równocześnie napina torebkę stawową. Poza tym przywodzi ramię.

Mięsień wypełnia dół podłopatkowy, który wraz z powięzią pokrywającą mięsień tworzy dla niego zamkniętą komorę kostno-włóknistą. Jest ona otwarta tylko w kierunku stawu ramiennego, którędy przechodzi ścięgno mięśnia. Do przodu mięsień graniczy z m zębatym przednim, z tkanką tłuszczową i łączną jamy pachowej, ze splotem ramiennym oraz naczyniami pachowymi. Tylko cienka powięź podłopatkowa oddziela mięsień od powyższych tworów. Powierzchnia tylna ścięgna jest skierowana do torebki stawowej. Między górnym brzegiem ścięgna a wyrostkiem kruczym leży podścię-gnowa kaletka maziowa m. podłopatkowego. Do przodu ścięgno krzyżuje m. kruczo-ra-mienny i głowę krótką m. dwugłowego, które zstępują z wyrostka kruczego ku dołowi na powierzchnię przednią ramienia.

Kaletka podścięgnowa m. podłopatkowego (bursa subtendinea m subscapulańs), położona między brzegiem górnym ścięgna a wyrostkiem kruczym, łączy się zwykle z kaletką położoną u nasady wyrostka kruczego (bursa subcoracoidea).

M. podłopatkowy może się dzielić na dwie lub trzy części w większym lub mniejszym stopniu samodzielne. Czasami występuje dodatkowy pęczek, rozpoczynający się na brzegu bocznym łopatki lub na guzku podpanewkowym i przyczepiający się na grzebieniu guzka mniejszego (m. subscapulańs minor).

Podobne prace

Do góry