Ocena brak

Mięsień opuszkowo-gąbczasty

Autor /mollye Dodano /13.01.2012

M. opuszkowo-gąbczasty (m. bulbospongiosus). X mięśni krocza największe różnice płciowe wykazują te mięśnie, które oprócz swych starych stosunków do dna miednicy nabyły nowe do części płciowych zewnętrznych; dotyczy to zwłaszcza m. opuszkowo-gąbczastcgo. U kobiety zachowały się stosunki bardziej pierwotne; u niej mięsień ten obejmujący przedsionek pochwy zachował silniejsze połączenie ze zwieraczem zewnętrznym odbytu, w czym zaznacza się ich wspólne pochodzenie ze zwieracza steku. U mężczyzny stosunki są bardzo zmienione w związku z powstaniem prącia i długiej cewki moczowo-płciowej; u niego m. opuszkowo-gąbczasty obejmuje opuszkę prącia (skąd nazwa jego pochodzi) oraz jego korzeń. -

U mężczyzny  jest to mięsień nieparzysty; u góry graniczy z przeponą moczowo-płciową, bocznie z mięśniami kulszowo-jamistymi. Rozpoczyna się on: 1) w środku ścięgnistym krocza i dalej do przodu 2) na po-środkowym, ścięgnistym szwie biegnącym na tylnym obwodzie opuszki prącia; inne włókna początkowe wychodzą bezpośrednio 3) z zewnętrznego zwieracza odbytu tej samej strony lub strony przeciwległej. Włókna biegną z obu stron łukowato do przodu i ku górze. Warstwa głęboka mięśnia kończy się otaczając ciało gąbczaste prącia, działa więc bezpośrednio na cewkę moczową. Warstwa powierzchowna często ścięgnista obejmuje korzeń prącia, otacza więc zarówno nieparzyste ciało gąbczaste, jak i parzyste ciała jamiste; kończy się ona po stronie grzbietowej w powięzi głębokiej prącia. '

Opuszka prącia swym tylnym, tępym końcem łączy się z powierzchnią dolną przepony moczowo-płciowej; umocowanie to jest bardzo ścisłe zarówno dzięki połączeniu łącznotkankowemu, jak również z powodu włókien m. opusz-kowo-gąbczastego, które z tylnej części mięśnia wstępują do powięzi przepony moczowo-płciowej.

U kobiety  mięsień opuszkowo-gąbczasty podzielony jest na dwie symetryczne połowy obejmujące przedsionek pochwy; tylko z przodu, ku tyłowi od łechtaczki i z tyłu, ku tyłowi od szpary sromu, w środku ścięgnistym krocza obie połowy łączą się z sobą szwem łącznotkankowym; poza tym oba mięśnie, prawy i lewy są zupełnie od siebie oddzielone. Jest to mięsień płaski, który z zewnątrz przylega do opuszki przedsionka oraz do gruczołów opuszkowych większych. Mięsień rozpoczyna się w środku ścięgnistym krocza oraz w przedłużeniu zwieracza zewnętrznego odbytu i stąd włókna bardziej powierzchowne kończą się na grzbiecie łechtaczki, głębsze obejmują opuszkę przedsionka i dochodzą tylko do ciał jamistych łechtaczki lub do sąsiedniej tkanki łącznej. Włókna zwieracza zewnętrznego odbytu tej samej strony wnikają od tyłu do m. opuszkowo-gąbczastcgo.

U mężczyzny m. opuszkowo-jamisty jest mięśniem wzwodu i wytrysku. Warstwa głęboka obejmując ciało gąbczaste prącia działa bezpośrednio na cewkę i kurcząc się wydala nasienie w czasic rozkoszy płciowej (m. ejaculator seminis), choć według niektórych autorów działanie to ogranicza się do samego końca procesu i pod wpływem tego mięśnia cewka wydalać ma tylko ostatnie krople treści. Cały mięsień zwiera tylne części prącia w czasie wzwodu, wskutek czego zwłaszcza przedni odcinek i żołądź szybko i' silnie wypełniają się krwią, usztywniają i powiększają.

Podobne prace

Do góry