Ocena brak

Mięsień obły mniejszy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. obły mniejszy (m. teres minor). Jest to mięsień mały, walcowaty, biegnący wzdłuż brzegu dolnego m. podgrzebieniowego.

Mięsień ten rozpoczyna się na powierzchni grzbietowej brzegu bocznego łopatki, sięgając do jej szyjki, od powięzi podgrzebieniowej oraz przeważnie również od przegrody włóknistej, oddzielającej go od m. podgrzebieniowego i od m. obłego większego. Włókna biegną skośnie ku górze oraz do boku i kończą się silnym ścięgnem na dolnej powierzchni guzka większego kości ramiennej, jak również na torebce stawowej.

Mięsień ten obraca kość ramienną na zewnątrz i napina torebkę stawową.

Z tyłu m. obły mniejszy jest przykryty skórą i m. naramiennym. Do przodu krzyżuje on część początkową głowy długiej m. trójgłowego. Brzeg górny mięśnia biegnie wzdłuż m. podgrzebieniowego, z którym jest niejednokrotnie zrośnięty. Brzeg dolny graniczy z początku z m. obłym większym, dalej zaś w kierunku bocznym oddziela go od tego ostatniego trójkątna szczelina podstawą skierowana do kości ramiennej.

Unaczynienie: t. okalająca łopatkę.

M. obłego mniejszego może całkowicie brakować, lub też zachować się mogą tylko jego łącznotkankowe pozostałości. Często łączy się on z m. podgrzebieniowym.

Podobne prace

Do góry