Ocena brak

Mięsień marszczący brwi

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. marszczący brwi (ra. corrugator supercilii) jest to wąski i mały mięsień, położony obok nasady nosa.

Rozpoczyna się on na części nosowej kości czołowej. Włókna biegną nieco ku górze i ku stronie bocznej, krzyżują się z włóknami m. okrężnego oka oraz brzuśca czołowego m. potyliczno--czołowego i kończą sięw skórze nieco powyżej brwi.

Mięśnie obu stron działają zwykle wspólnie. Mięsień pociąga skórę do wewnątrz i nieco ku dołowi, wytwarzając dwa — trzy fałdy pionowe między brwiami, w przeciwieństwie do brzuśca czołowego m. potyliczno-czołowego, który powoduje fałdy poziome. Skóra jak wachlarz występuje nad okiem, ochraniając je np. przed promieniami słońca. W grze twarzy m. marszczący brwi powoduje wyraz złości, zniecierpliwienia, cierpienia (brew Laokoona).

Mięsień ten przykrywają: m. okrężny nosa, brzusiec czołowy m. potyli-czno-czołowego i częściowo m. podłużny. Spoczywa on na kości czołowej.

Unerwienie: gałązki skroniowe n. VII.

M. marszczący brwi może łączyć się w większym lub mniejszym stopniu z m. okrężnym oka, od którego pochodzi. Brak tego mięśnia, co czasem się zdarza, prawdopodobnie należy tłumaczyć zlaniem się obu tych mięśni.

Podobne prace

Do góry