Ocena brak

Mięsień łokciowy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. łokciowy (ra. anconeus). Jest to mięsień mały, trójkątny i gruby, położony w tylnej okolicy łokcia. Pod względem położenia należy więc do mięśni przedramienia, czynnościowo i genetycznie jednak stanowi część m. trójgłowego, która wtórnie przesunęła się z ramienia na kość łokciową i łączy się z m. trójgłowym.

Rozpoczyna się on krótkim, silnym ścięgnem na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, jak również na więzadle pobocznym promieniowym. Włókna biegną nieco rozbieżnie i kończą się na górnym odcinku powierzchni tylnej trzonu kości łokciowej.

M. łokciowy wzmaga działanie m. trójgłowego podczas prostowania stawu łokciowego. Dzięki swym włóknom poprzecznym ma silną składową promieniową, która przyciska kość łokciową do kości promieniowej i wzmaga zwieranie się obu kości; pociąga on torebkę stawową, szczególnie jej fałdy w dolnej części, i chroni przed wpukle-niem się ich do stawu.

M. łokciowy jest przykryty powięzią przedramienia i skórą; jego powierzchnia wewnętrzna jest skierowana do torebki stawu łokciowego, z którą się zrasta, do kości łokciowej i odwracacza przedramienia. Przeważnie łączy się u góry bezpośrednio z głową przyśrodkową m. trójgłowego, a mianowicie z jej dolnymi włóknami odcinka bocznego. Włókna górne mięśnia przebiegają prawie zupełnie poprzecznie od nadkłykcia bocznego do kości łokciowej; ku dołowi przybierają jednak stopniowo coraz bardzie] skośny i podłużny kierunek. Na osobniku żywym mięsień ten jest nieraz widoczny przez skórę w postaci trójkąta, którego podstawa położona jest między wyrostkiem łokciowym i nadkłykciem bocznym, a wierzchołek skierowany ku dołowi.

Między powierzchnią wewnętrzną mięśnia a więzadłem pobocznym promieniowym'stawu łokciowego znajduje się kaletka, która u dorosłego przeważnie łączy się z jamą stawową.

M. łokciowy, jak wspomniano, może ściśle przylegać do brzegu dolnego głowy przyśrodkowej m. trójgłowego, a może też czasem występować przerwa między obu mięśniami. Unerwienie mięśnia pozostaje jednak zawsze to samo.

Podobne prace

Do góry