Ocena brak

Mięsień lędźwiowy mniejszy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. lędźwiowy mniejszy napina powięź biodrową i łuk biodrowo-ło-nowy, dzięki czemu powiększa się rozstęp mięśni, zabezpieczając przed uciskiem nerw udowy, który przez niego przechodzi.

Powierzchnia przednia mięśnia po stronie prawej przylega do jelita ślepego i wyrostka robaczkowego, po stronie lewej do okrężnicy esowatej, oddzielona od nich otrzewną i powięzią mięśnia. W powięzi biegnie nerw skórny boczny uda.

Kaletka biodrowo-łonowa (bursa iliopectinea) występuje stale między mięśniem a łukiem biodrowo-łonowym; niekiedy łączy się z jamą stawu biodrowego. Kaletka biodrowa podścięgnowa (bursa subtendinea iliaca) występuje bardzo często między m. biodrowo-lędźwiowym a krętarzem mniejszym; łączy się nieraz ze stawem biodrowym.

Niezbyt rzadkie są przypadki zmienności przyczepów początkowych m lędźwiowego większego i biodrowego. Pierwszy może zachodzić na dwunaste żebro, na więzadło biodrowo-lędźwiowe, na więzadło krzyżowo-biodrowe przednie. Również m. biodrowy może rozpoczynać się na obu powyższych więzadłach oraz na kości krzyżowej. Znane jest samodzielne pasmo mięśniowe (m. psoas accessorius), które rozpoczyna się na wyrostkach poprzecznych i biegnie wzdłuż brzegu bocznego m lędźwiowego większego; pasmo m. biodrowego rozpoczynające się na kolcu biodrowym przednim górnym również może się usamodzielnić (m. iliacus minor).

Podobne prace

Do góry