Ocena brak

Mięsień jarzmowy większy

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. jarzmowy większy (ra. zygomaticus major) jest najsilniejszym i najbardziej powierzchownie położonym mięśniem wyrazowym.

M. jarzmowy większy rozpoczyna się na powierzchni policzkowej kości jarzmowej; włókna jego biegną skośnie ku dołowi oraz przyśrodkowo i kończą sięw węźle mięśniowym kąta ust; znaczna część włókien kieruje się w obręb m. okrężnego ust.

Mięsień jarzmowy większy współpracuje z m. śmiechowym. Jest on właściwym mięśniem śmiechu. Skurcz jego pociąga kąt ust ku górze i bocznie odsłaniając zęby górne oraz nadając charakterystyczny esowaty kształt bruździe nosowo-wargowej; twarz się poszerza, promieniste bruzdy w kącie bocznym oka pogłębiają się.

Zstępując ku dołowi m. jarzmowy większy krzyżuje m. policzkowy i żyłę twarzową, które to twory są położone głębiej od niego. Powierzchownie jest skierowany do skóry, od której dzieli go obfita warstwa tkanki tłuszczowej.

Unerwienie: gałęzie policzkowe m. twarzowego.

Rzadko tylko mięsień ten nie występuje, czasem może być podwójny; może łączyć się z sąsiednimi. Pomimo licznych włókien, które dochodzą do m. okrężnego ust, i pomimo związku czynnościowego z tym mięśniem, przesunął się on dopiero wtórnie z okolicy oka do kąta ust, pierwotnie bowiem należał do układu m. okrężnego oka. Brzeg przyśrodkowy mięśnia nieraz łączy się z włóknami m. okrężnego oka; u małp niższych związek ten jest bardzo ściśle zaznaczony.

Podobne prace

Do góry