Ocena brak

Mięsień gardłowo-podniebienny

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

M. gardłowo-podniebienny (m. pharyngopalatinus) jest długi i cienki położony przeważnie w łuku tej samej nazwy; oba końce mięśnia układają się wachlarzowa to, górny na podniebieniu miękkim, dolny w ścianie gardła.

M. gardłowo-podniebienny rozpoczyna się szeroko ij na tylnej ścianie części krtaniowej gardła (pars pharyngopalatina) sięgając aż do linii pośrodkowej i 2) na tylnych brzegach chrząstki tarczowatej krtani (pars thyreopalatina). Włókna biegną zbieżnie ku górze i do przodu od środkowego zwieracza gardła, następnie w łuku gardłowo-podniebiennym, wreszcie powtórnie rozbicgając się kończą się 1) na podniebieniu miękkim łącząc się z włóknami mięśnia przeciwległego i na rozcięgnie podniebiennym; niektóre włókna przyczepiają się 2) do haczyka skrzydłowego, inne biegną w fałdzie trąbkowo-gardłowym i przyczepiają się 3) do dolnego końca blaszki przyśrodkowej chrząstki trąbki słuchowej (m. salpingopharyngeus).

Mięsień ten podobnie jak poprzedni działa jako zwieracz, zwężając cieśń gardła i zbliżając do siebie łuki gardłowo-podniebienne. Opuszcza on podniebienie i unosi krtań, zbliża je więc do siebie i skraca gardło; jest to mięsień podniebienno-gardłowo-krtaniowy.

Podobne prace

Do góry