Ocena brak

Mięsień dźwigacz kąta ust

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. dźwigacz kąta ust (ra. lerator anguli oris) jest mięśniem płaskim, trójkątnym, położonym w dole nadkłowym.

Mięsień ten rozpoczyna sięw dole nadkłowym poniżej otworu podoczodołowego; włókna biegną ku dołowi nad kłem, wchodzą do węzła mięśniowego i kończą sięw skórze oraz błonie śluzowej kąta ust; poza tym mięsień ten łączy się z m. okrężnym ust w obrębie wargi dolnej i z m. obniżaczem kąta ust.

Dźwigacz kąta ust unosi ten kąt ku górze i nieco przyśrodkowo. Stanowi on odcinek pętli mięśniowej, którą tworzą obustronne dźwigacze i obustronne mm. obniżacze kąta ust; pętla biegnie od szczęki do szczęki w obrębie wargi dolnej; kąty ust są włączone do niej i dzięki temu bardzo ruchome.

M. dźwigacz kąta ust u swego początku przykryty jest dźwigaczem wargi górnej; na nim przebiega nerw i naczynia podoczodołowe. W części dolnej pokrywa go skóra wraz z grubą warstwą tkanki tłuszczowej.

Unerwienie: gałęzie policzkowe n. twarzowego.

Odmiany: łączność z m. obniżaczem kąta ust i m. okrężnym ust wskazuje na pierwotne stosunki genetyczne. M. okrężny ust (p. dalej) jest najstarszym składnikiem układu zwieracza głębokiego. Od niego rozchodzą się włókna wytwarzające dźwigacz i obniżacz.

Podobne prace

Do góry