Ocena brak

Mięsień bródkowy

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. bródkowy (m. mentalis) jest to mięsień mały, krótki, stożkowaty, położony na bródce przyśrodkowo od m. obniżającego wargę dolną; jest on ustawiony strzałkowo, kierując się od żuchwy do skóry bródki.

M. bródkowy rozpoczyna się na łękach zębodoło-wych dolnych siekaczy i kła. Włókna są skierowane strzałkowo oraz poziomo do przodu i kończą się w skórze bródki. Liczne włókna mięśni obu stron łączą się i krzyżują w linii pośrodkowej.

Mięsień podnosi uwypuklenie bródki i wargę dolną, nadając twarzy wyraz nadąsany, jak to widzimy u osób w chwili, kiedy zbiera się im na płacz. Pogłębia on bruzdę bródkowo-wargową.

Mm. bródkowe spoczywają na żuchwie po obu stronach płaszczyzny pośrodkowej. Między obu mięśniami jest podściółką tkanki włóknistej i tłuszczowej, która przyczynia się do wytwarzania wypukłości bródkowej. Wypuklenie to u większości ludzi jest odgraniczone od wargi dolnej poziomo biegnącą skórną bruzdą bródko-wo-wargową (sulcus mentolabialis). U niektórych osób powyższe skupienie tkanki łącznej może wytwarzać wgłębienie pośrodkowe, znane pod nazwą „dołka bródki".

Podobne prace

Do góry