Ocena brak

Miesiącznica roczna

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Miesiącznica roczna to popularna roślina, której srebrzyste strąki nasienne wykorzystywane są do suchych bukietów. Jej kwiaty przybierają różne odcienie czerwieni, choć częste są również rośliny białe. Formy nakrapiane mogą być mniej ciekawe, aczkolwiek niewielkie plamki na brzegach liści wyglądają naprawdę bardzo ładnie. Różne odmiany miesięcznicy najlepiej uorawiać w różnych częściach ogrodu, aby się nie krzyżowały.

Owocem tej rośliny jest zwieszona, duża łuszczynka. Po opadnięciu okryw owocowych pozostaje przezroczysta, błyszcząca przegroda, przypominająca pergaminowy krążek. To właśnie ona jest wykorzystywana w kompozycjach z suszonych roślin. Miesięcznicę jednoroczną łatwo wyhodować z nasion. Świetnie się prezentuje, rosnąc za rzędem nizszych roślin.

Nasiona miesięcznicy wysiewamy do gruntu od maja do lipca. Kwiaty pojawiają się w V luv VI następnego roku. Nasiona wysiane na początku maja mogą dojrzeć przy ciepłym lecie w tym samym roku, ale nie będą prezentowały tak okazale jak rośliny dwuletnie.

Rośliny wysiane w cieniu zakwitną później, ale będą miały bardziej intensywny kolor.

Miesięcznica lubi glebę zdrenowaną, przepuszczalną i zatrzymującą wilgoć.

Miesięcznica rośnie w każdej ziemi ogrodowej. Jeśli jednak zacznie się rozsiewać samoistnie, może stwarzać duże kłopoty.

Roślina jest mrozoodporna, ale jej łodygom mogą zagrażać silne wiatry. Warto osłonić ją innymi roślinami.

Strąki miesięcznicy należy zebrać jak najszybciej - mogą zacząć gnić, a delikatne torebki będą narażone na działanie wiatru. Zewnętrzne łuski łatwo ściągniemy, jeśli powiesimy rośliny w suchym miejscu - łuski opadną same.

Roślina hodowana z nasion jest łatwa w uprawie. Młode pędy wszystkich odmian (nawet różnobarwnych) są zielone.

Odmiany:

L.annua alba - ma białe kwiaty;

'Stella' - także ma kwiaty białe, które są ozdobą kremowych liści nakrapianych zielonymi plamkami;

'Variegata' - to odmiana o plamistych liściach. Nie jest tak ekspansywna jak inne rośliny z rodziny Lunaria.

Podczas długotrwałych upałów liście miesięcznicy mogą pokryć się nalotem mączniaka prawdziwego. Zastosuj odpowieni środek grzybobójczy.

Białe smugi na kwiatach mogą być spowodowane infekcją wirusową. Zarażone rośliny trzeba koniecznie spalić.

Podobne prace

Do góry