Ocena brak

Miejscowe kostnienie mięśni jako następstwo sumujących się mikrourazów

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

W obrazie histologicznym stwierdza się najpierw rozległą proliferację międzymięśniowej tkanki łącznej, a następnie wysepki chrząstki i kości. początkowym okresie włókna mięśniowe nie są objęte procesem kostnienia, a tylko otoczone uciśnięte przez kostniejącą tkankę włóknistą, przeto do zniszczenia części mięśni dochodzi wtórnie (między obszarami tkanki włóknistej i kostnej stwierdza się zdrowe włókna mięśniowe).

Kość tworzy się bezpośrednio z tkanki włóknistej lub z chrząstki i początkowo ma strukturę kości gąbczastej (podobnie jak kostni-na w przypadku gojenia złamania).

Najczęściej do kostnienia dochodzi w mięśniach poddawanych powtarzalnym urazom.

mięśni.

I tak u jeźdźców stwierdza się tzw. „kość jeźdźców”, czyli kostnienie w mięśniach przywodzicielach ud. Możliwe jest, że powiedzenie „nadwerężona noga”, używane powszechnie wśród sportowców na określenie pourazowej bole-sności mięśni, wzięło początek z ćwiczenia gimnastycznego, polegającego na skoku przez gimnastycznego konia, co połączone bywa ze stłuczeniami rozciągniętych mięśni przywodzących udo. U kawalerzystów stwierdzano dawniej zmiany na zewnętrznej stronie uda, w związku z uderzaniem szabli, zaś u piechurów zmiany usadawiały się w obrębie m. naramiennego oraz w mięśniach piersiowych (odrzut karabinu).

W chwili obecnej zmiany te w obrębie m. dwugłowego ramienia i m. ramiennego stwierdza się u szermierzy i basebolistów w związku z nagłymi i powtarzającymi wyprostami łokcia. Wiele z tych zmian zanika samoistnie po upływie pewnego czasu.

O ile, w kostnieniu spowodowanym pojedynczym urazem chory zazwyczaj dobrze pamięta rodzaj urazu, ze względu na jego gwałtowność i związane z nim dolegliwości - w ciągu 1-4 tygodnia po urazie w uszkodzonych mięśniach wykształca się twarde i bolesne, lub tylko tkliwe zgrubienie (w zależności od umiejscowienia powstały guz może ograniczać ruchy w sąsiadującym stawie), to w przypadku kostnienia powstającego na tle sumowania się mikrourazów, miejsce to rzadko jest bolesne i na tyle rozległe, by spowodować ograniczenie ruchomości.

W przypadku skostnień ograniczających ruchy w stawach lub powodujących ucisk na nerwy czy naczynia konieczne jest leczenie operacyjne - usunięcie guza.

 

Podobne prace

Do góry