Ocena brak

Mieczyk ogrodowy

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

U odmian zebranych pod nazwą mieczyk ogrodowy liście są okazałe, mieczykowate, osadzone w dwóch rzędach, a kilkanaście dużych kwiatów tworzy długie, jedno- lub dwurzędne kłosy. Odmiany różnią się siłą wzrostu, wielkością, kształtem i barwą kwiatów, a także wczesnością kwitnienia. Dzięki temu sezon kwitnienia mieczyków trwa prawie 2 miesiące.  Mieczyki najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru, w glebie na której rośliny cebulowe nie były uprawiane przez kilka lat. Jesienią poprzedniego roku wzbogaca się glebę torfem i kompostem oraz głęboko przekopuje. Wiosną, przed sadzeniem bulw, można dodać niewielkie ilości wieloskładnikowego nawozu mineralnego, 25 g/m2, ale najważniejsze jest kilkakrotne dokarmianie roślin podczas wegetacji. Ważne jest także systematyczne podlewanie roślin, szczególnie podczas suszy.

Największe zapotrzebowanie na wodę przypada w okresie tworzenia się kwiatostanów, a także po kwitnieniu, gdy intensywnie rosną młode bulwy. Dla ochrony gleby przed wysychaniem i zachwaszczeniem można ściółkować zagon rozdrobnioną korą lub torfem. Rośliny o słabym wzroście i wyraźnych objawach chorobowych lepiej usunąć wraz z bulwami i zniszczyć.

Mieczyk tworzy bulwę jednoroczną, która w czasie wzrostu roślin zamiera, a na jej miejsce tworzy się bulwa zastępcza i bulwki przybyszowe. Można je wiosną wysiewać w płytkie rowki i po 2-3 latach uprawy uzyskać bulwy zdolne do wydania kwiatów. Rozmnażanie nie jest więc trudne, ale wyniki zależą od warunków przechowywania bulw przez zimę. Po wykopaniu roślin jesienią, podsuszone i oczyszczone bulwy układa się cienką warstwą w skrzyneczce i przechowuje w ciemnym, chłodnym i dobrze wietrzonym pomieszczeniu.  Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty, Ścina się pędy gdy pierwsze, dolne pąki w kłosie są już dobrze wybarwione, zawsze pozostawiając jak najwięcej liści na roślinie. mieczyki doskonale nadają się też do tworzenia grup na trawnikach czy wśród niskich traw i bylin.

Rośliny zapadają czasem na bakteriozę mieczyków (objawami są czerniejące plamy na liściach, które później zasychają). Z cebul chorych roślin wycieka też kleista substancja. Mieczyki spryskujemy preparatami miedziowymi.

  ODMIANY MIECZYKÓW

 •   Odmiany białe
  1. 'Opal' - odmiana polska

  2. 'Kalcyt' - odmiana polska

  3. 'White Prosperity' - zagraniczna

   Odmiany żółte

  4. 'Nowa Lux' - odmiana zagraniczna

  5. 'Denar' - odmiana polska

  6. 'Srebrnik' - odmiana polska

  7. 'Saba' - odmiana polska

  8. 'Tatar' - odmiana polska 'Dukat' - odmiana polska, bardzo późna

   Odmiany pomarańczowe

  9. 'Peter Pears' -odmiana zagraniczna

  10. 'Kaprys' - odmiana polska

  11. 'Koral' - odmiana polska

   Odmiany różowe

  12. 'Chopin' -odmiana polska, bardzo jasna

  13. 'Karmel' - odmiana polska, intensywnie różowa

  14. 'Jessica' - odmiana zagraniczna

  15. 'Friendship' - odmiana zagraniczna

  16. 'Spic and Span' - odmiana zagraniczna

   Odmiany czerwone

  17. 'Wars' - odmiana polska

  18. 'Mandaryn' - odmiana polska

  19. 'Zefir' - odmiana polska

  20. 'Eurovision' - odmiana zagraniczna

  21. 'Oscar' - odmiana zagraniczna

  22. 'Mascagini' - odmiana zagraniczna

   Odmiany fioletowe

  23. 'Kopernik' - odmiana polska, bardzo odporna na suszę

  24. 'Fidelio' - odmiana zagraniczna

Podobne prace

Do góry