Ocena brak

Microlepia jaskiniowa

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Choć tropikalna mikrolepia jaskiniowa nie należy do najłatwiejszych w uprawie paproci, to stanowi pełne wdzięku uzupełnienie każdej kolekcji roślin. Najlepiej odpowiada jej duże terrarium lub ciepła, wilgotna oranżeria. Małe okazy nadają się do ogródków butelkowych, choć tylko na krótki czas. Większe dobrze rozwijają się latem w mieszkaniu, w cienistym miejscu. Jeśli uda nam się utrzymać tę paproć do następnego sezonu, oznacza to, że mamy naprawdę rękę do kwiatów. Na jej wzniesionych, włochatych łodygach rosną bladozielone listki. Cienkie i wrażliwe liście potrzebują do prawidłowego rozwoju bardzo wilgotnego otoczenia. Paproć ta pochodzi z tropikalnych regionów Afryki i Azji i może osiągnąć imponującą wysokość 50 cm.

Jeśli mikrolepia jaskiniowa dotrwa aż do zimy, będziemy musieli zapewnić jej minimalną temperaturę 15°C. W lecie najlepszy przyrost uzyskamy w zakresie od 18 do 26°C. Pamiętajmy też, że paproć ta nie znosi żadnych przeciągów.

Preferuje słabe oświetlenie, Ścianki ogródka butelkowego lub terrarium powinny być zawsze czyste. Rośliny trzymane latem w domu dobrze rosną w jasnym, niebezpośrednim świetle.

Używamy wody wolnej od wapnia i dbamy, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. W zimie mikrolepia potrzebuje mniej wody.

Wymaga wysokiego poziomu wilgotności. Używamy wody deszczowej i zraszamy liście tak często, jak wydaje się nam to konieczne, w lecie dwa, a nawet trzy razy dziennie. Ponadto stawiamy doniczkę na podstawce z wilgotnym granulatem ogrodniczym, uważając, by dno doniczki nie stykało się z wodą.

Nawozimy tę paproć co dwa tygodnie, standaryzowanym nawozem dla roślin doniczkowych.

Jeśli przetrwa zimę, na wiosnę przesadzamy do głębokiej doniczki z podłożem o małej zawartości składników odżywczych. W terrarium i ogródku butelkowym do ziemi dodajemy węgiel drzewny.

Regularnie usuwamy wszelkie martwe liście, najlepiej wąskimi nożyczkami o spiczastym czubku. Ucinamy łodygi jak najbliżej nasady, uważając jednak, by nie naruszyć żadnych żywych części rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Suche powietrze - Ta paproć cierpi, gdy powietrze jest trochę suche. Suche i łamliwe części liści usuwamy i korygujemy warunki uprawy. Nie ucinamy żywych tkanek.

Podobne prace

Do góry