Ocena brak

Microcoelum Weddeliana

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Brazylijska palma M.weddellianum nazywana jest także palemką kokosową. Często myli się ją z podobnie wyglądającą chamedoreą wytworną (Chamaedorea elegans), od której jest znacznie ładniejsza. Dla posiadaczy tej palmy pocieszający może być fakt, że nie rozrośnie się ona w krótkim czasie do niebotycznych rozmiarów i długo utrzyma niewielką wysokość. Małe okazy można z powodzeniem uprawiać w ogródkach butelkowych. Liście, ostatecznie dochodzące do 60 cm długości, wyrastają z podstawy rośliny. Mikrocelum zwykle nie wytwarza pnia, często występującego u innych palm, a jego liście rosną na kształt fontanny z centralnego punktu. Starsze rośliny mogą z czasem wytworzyć smukłą łodygę.

Ta palma (odmiennie niż inne gatunki) potrzebuje przynajmniej 18°C w zimie i ciepłych warunków przez pozostałą część roku. Przy temperaturach wyższych niż 21°C mogą wystąpić problemy ze szkodnikami. Nadmiar ciepła w zimie może doprowadzić do wysuszania otaczającego roślinę powietrza i obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Ustawiamy w rozproszonym świetle, z dala od promieni słonecznych.

Powierzchnia ziemi musi wyschnąć przed podlewaniem. Jeśli zachowane są zalecane temperatury, mikrocelum potrzebuje dużych ilości wody. Używamy odwapnionej, letniej wody, by roślina szybko nie zmarniała.

W lecie zraszamy codziennie liście. Zbyt suche powietrze sprawi, że cała roślina straci kształt i zbrązowieje na długi czas.

Nawozimy palemkę kokosową co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu.

Stosujemy ziemię gliniastą. Ponieważ roślina rośnie wolno, potrzebuje podłoża, które ma zdolność do zachowania przez długi czas wilgoci i składników odżywczych. Mikrocelum sadzimy w głębokiej doniczce. W trakcie przesadzania należy uważać, by nie uszkodzić korzeni.

Kurz usuwamy, stawiając palmę pod letnim prysznicem. Pomoże to także zaspokoić wymagania co do wilgotnaści. Nie używamy środków nabłyszczających.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek Drobne, żółte plamki na wierzchu liści oraz delikatna pajęczyna w pochewkach łączących liście z łodygą wskazują na atak przędziorka. Można go odstraszyć, regularnie zraszając dolną stronę liści. Zastosuj pałeczki z insektycydem. Poważnie chore rośliny należy wyrzucić. 

Liście Brązowe i kruche brzegi liści to skutek zbyt suchego powietrza. Żółte liście to często oznaka niedoboru wody. 

Rozmnażanie z nasion w temperaturze podłoża 30°C. Okres kiełkowania: 2-3 miesiące.

Do góry