Ocena brak

Metody pomiaru temperatury

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

Temperatura skóry jest odczytywana za pośrednictwem naklejanych czujników termistorowych, które można przemieszczać z miejsca na miejsce, unikając jednak takich okolic, jak kończyny czy głowa.

Temperatura głęboka (centralna) była zwykle mierzona w odbycie za pomocą termometru lub specjalnych cienkich sond.

Z powodu obaw o perforację, a także w celu uniknięcia dyskomfortu i w celu redukcji zakażeń, bezpieczną metodą stał się obecnie pomiar pod pachą. Ręka noworodka musi być mocno przywiedziona do tułowia, a koniec termometru powinien tkwić głęboko w dole pachowym. Innym wiarygodnym sposobem pomiaru temperatury centralnej jest rejestracja z czujnika przyklejonego na skórze nad wątrobą pod warunkiem odizolowania go od takiego źródła ciepła, jak fototerapia.

Podczas terapii w inkubatorze otwartym temperatura wnętrza ciała jest zwykle pochodną temperatury skóry. Podczas leczenia w tym urządzeniu szczególnie ważna jest ciągła kontrola temperatury skóry za pomocą czujnika. Zalecane nastawienia temperatury skóry w inkubatorach zamkniętych to 36,6-36,8°C dla wcześniaków i 36,3°C dla noworodków donoszonych. Ze względu na znaczną utratę ciepła przez promieniowanie do ścian inkubatora i konwekcji do suchego powietrza wokół ciała noworodka u wcześniaków z masą ciała < 1000 g konieczne jest użycie inkubatora o podwójnych ścianach, a także zastosowanie w nim nawilżania powietrza. W inkubatorze otwartym nastawia się-wyższe wartości temperatury skóry: 37,0-37,2°C.

 

Podobne prace

Do góry