Ocena brak

Mestoklema

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Gatunek ten pochodzi z bardzo suchych regionów Afryki, gdzie w niektórych okresach roku jest jedyną zieloną rośliną. Ciekawostką jest, że jej popularna angielska nazwa - "ośla figa" - wzięła się stąd, że zwierzęta te uwielbiają obgryzać jej mięsiste części. Mestoklema należy do rodzaju przypołudnikowatych (Mesembryanthemum), ale jako jedna z nielicznych ma gruby, mięsisty pień, który wygląda jak naturalne bonsai. M.tuberosum ma stosunkowo delikatne gałązki i małe, cylindryczne liście. W lecie i na jesieni pojawia się wiele drobnych, podobnych do stokrotek kwiatów. Mają one głównie kolor kremowy, fioletowy lub pomarańczowy. Korzenie rośliny są dość grube. Zgrubiały pień zaczyna rozwijać się po trzech lub czterech latach. Gałęzie stają się często przerzedzone i dlatego trzeba je dla poprawy wyglądu rośliny od czasu do czasu przycinać. Gałązki przycięte wiosną lub latem nadają się na sadzonki. Wsadzamy je do piaszczystego kompostu i utrzymujemy w wilgoci, a łatwo się ukorzenią.

Roślina toleruje niskie temperatury (około 5°C), jeśli jest nieco przesuszona. Lubi dobrą wentylacje, ale bez przeciągów.

Potrzebuje cały czas jasnego miejsca uprawy, najlepiej na oknie wychodzącym na południe.

W lecie kompost obficie nawadniamy, gdy jego powierzchnia już przeschnie. Jesienią i zimą podłoże utrzymujemy względnie suche, dostarczamy tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu rośliny. Mestoklema szybko gnije, gdy przy niskich temperaturach ma za dużo wilgoci.

Roślina pochodzi z bardzo suchych, pustynnych regionów i dobrze czuje się w suchej atmosferze.

Wiosną i latem nawozimy tego sukulenta raz na 1-2 tygodnie, odżywką do kaktusów lub do pomidorów rozcieńczoną do połowy mocy.

Jak większość kaktusów i sukulentów, sadzimy w łatwo przepuszczalnym kompoście, z dodatkiem żwirku do 1/3 objętości.

Ten gatunek można formować w drzewka bonsai. Sadzimy w doniczce o średnicy 8 cm, a liście przycinamy co trzy miesiące. Kiedy pień zaczyna grubieć, wyjmujemy roślinę z pojemnika, żeby wyeksponować duże, obrzmiałe korzenie. Możemy ją następnie przesadzić do płytkiego naczynia przeznaczonego na bonsai. Przez ciągłe przycinanie rośliny w lecie, można ją uformować w wielu różnych stylach. W przeciwieństwie do wielu innych roślin, mestoklema nie wymaga dużej ilości wody i przetrwa okresy suszy. Ten bardzo interesujący sukulent jest łatwą w hodowli rośliną, ponadto odporną na atak szkodników.

Do góry