Ocena brak

Melokaktus

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Rodzaj ten obejmuje około 30 gatunków występujących głównie w przybrzeżnych rejonach Ameryki Środkowej i na Wyspach Karaibskich.Są to kuliste kaktusy o średnicy 10-12 cm. Starsze rośliny mają kształt stojacego melona z wyraźnie zaznaczonymi żebrami i dekoracyjnymi cierniami, najczęściej czerwonobrązowymi. Na koronie rozwijają się wełniste, szczeciniaste rozety charakterystycznego tworu cwanego cefalium (cephalium). Kwiaty pojawiają się jedynie u starszych roślin. Podczas kwitnienia wzrost jest zahamowany. Dalej rośnie cefalium, zwiększając wysokość rośliny. W nim ukryte są do połowy piękne, zwykle czerwone, małe kwiaty, z których rozwijają się maczugowate, czerwone owoce.

Melokaktusy najlepiej uprawiać w szklarence ciepłej, lecz niezbyt słonecznej. Wilgotność powietrza należy zapewnić przez górne zraszanie. Od połowy sierpnia należy przygotować rośliny do zimowego spoczynku. Trzymać w miejscu jasnym o temperaturze nie niższej niż 10°C.Latem obficie podlewać i zraszać jedynie miękką wodą o pH 4,5. Zimą nie stosować tych zabiegów. Nawozić używając pożywki dla kaktusów.Melokaktus ma niezwykle duży system korzeniowy, który w warunkach naturalnych rozrasta się szeroko tuż pod powierzchnią gleby.

W doniczce ma bardzo ograniczoną bryłę korzeniową i jest bardzo narażony na uszkodzenie podczas przesadzania, szczególnie po uformowaniu cefalium, gdy korzenie już prawie nie rosną.Dlatego przesadzanie powinno się nawożeniem.Zalecana jest mieszanka zawierająca 2 części kompostu z liści buka z dodatkiem zwykłego kompostu i ziemi ogrodniczej i 1 część gruboziarnistego piasku bez wapna. Ziemia ta powinna mieć pH 4,5.

Do góry