Ocena brak

MELATONINA

Autor /IzaakGgG Dodano /25.07.2013

Pochodna tryptofanu: N-ace-tylo-5-metoksytryptamina. Wyizolowana po raz pierwszy w 1958 roku z szyszynki woiu. Związek konserwatywny - występujący od bakterii, glonów, roślin wyższych, aż po strunowce.

Odgrywa istotna rolę w regulacji rytmu dobowego (snu i czuwania), wpływa korzystnie na układ odpornościowy (m.in. na wielkość grasicy). Opóźnia moment dojrzewania płciowego u kobiet. Wykazuje działanie antyoksydacyjne (zmiata wolne rodniki tlenowe skuteczniej niż witamina E), opóźnia efekty starzenia. Wpływa na lokalizację i koncentrację melanocytów w skórze, przez co reguluje jej zabarwienie.

Cykl syntezy melatoniny, której prekursorem jest aminokwas tryptofan, wykazuje wrażliwość na światło; W ciemności wydajność syntezy rośnie, w ciągu dnia maleje. U ludzi ponadto ilość syntetyzowanego hormonu zależna jest od. wieku, u osób młodszych obserwuje się jego wyższy poziom, który spada z wiekiem. Melatonina reguluje cykl dobowy, czas snu i czuwania, dlatego stosuje się ją jako lek wspomagający zasypianie, ograniczający liczbę przebudzeń i w zaburzeniach snu, wynikających np. z lotniczych podróży międzykon-tynentalnych lub pracy zmianowej.

Wykorzystywana u mężczyzn po 50 roku życia w celu łagodzenia objawów andropauzy (odpowiednik menopauzy, manifestujący się spadkiem wydzielania męskich hormonów płciowych). Szeroko stosowana w leczeniu choroby Alzheimera, może mieć znaczenie w terapii nowotworów. Jej preparaty zalecane są osobom mającym problemy z bezsennością i zaburzeniami snu, w celu łagodzenia stresów.

W roślinach melatoninę wykryto w wielu organach, chociaż jej największe stężenia występowały w kwiatach i nasionach. U roślin pełni podobną rolę jak w organizmach zwierzęcych. Reguluje procesy zależne od rytmu okołodobowego, wpływa na zjawiska związane z fotoperiodem, stanowi ważny antyutleniacz.

Podobne prace

Do góry