Ocena brak

Mekonops walijski

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Niektóre gatunki mekonopsów kwitną tylko raz, a następnie obumierają (tzw. gatunki monokarpiczne). Mekonops walijski należy do rodziny makowatych i jest jednak rośliną wieloletnią, kwitnie każdego roku i zawsze wydaje nasiona. Uprawa tego mekonopsa ma zarówno zalety, jak i wady. Zachwycają głównie jego żółte lub pomarańczowe kwiaty, które pojawiają się na wiosnę, a sporadycznie także latem. Trudno natomiast walczyć z niezliczonymi siewkami, gdyż roślina produkuje bardzo dużo nasion.

Samosiejki nie tak łatwo jednak przesadzić w inne miejsce z powodu ich długich korzeni, a jeszcze trudniej wyrwać mekonopsa spośród grupy innych roślin. Kwiaty mekonopsa walijskiego przypominają w dotyku papierowe chusteczki. Większość odmian jest wybarwiona na żółto, ale spotyka się formy pomarańczowe określane jako Meconopsis cambrica aurantiaca. Niektóre odmiany odznaczają się pełnymi kwiatami (M.cambrica flore pleno). Kwiaty mekonopsa odróżniają się od maków kształtem torebki nasiennej, która nie jest zaokrąglona, ale raczej ostro zakończona. Mekonopsy zazwyczaj sadzi się na rabatach, w cieniu drzew lub krzwów. Nie należy umieszczać ich jednak blisko innych mniejszych roślin, gdyż później będziemy mieć kłopoty z usunięciem z rabaty samosiejek. Wysuszone rośliny mogą być użuwane do suchych bukietów.

Mekonopsa należy przesadzać we wczesnym etapie wzrostu. Dorosłe okazy trudno wykopać ze względu na palowy korzeń. Zdarza się, że przesadzona roślina może się ponownie nie ukorzenić. Nasiona najlepiej więc wysiewać od razu na stałe miejsce.

Mekonopsy najlepiej rosną w podłożu dobrze przepuszczalnym. Dobrze radzą sobie także w szczelinach skalnych, dlatego nadają się do ogródków skalnych.

Są całkowicie odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany, zanim dojrzeją torebki nasienne. Nacięte kwiaty wydzielają brudzący sok.

Mekonopsy najlepiej rozmnażać z nasion. Wysiewamy w miejscu, w którym będą póxniej będą rosły. Samosiejki przesadzamy, kiedy są młode. Możliwe jest też rozmnażanie przez podział.

Podobne prace

Do góry