Ocena brak

Mekonops bukwicolistny

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Mekonops bukwicolistny należy do bardzo ciekawego rodzaju roślin. Jedne z nich żyją wiele lat i kwitną co roku, inne natomiast zakwitają tylko raz, po czym giną. Wczesnym latem na mekonopsie pojawiają się zwisające kwiaty przypominające małe spodeczki. Są one w różnych odcieniach błękitu - od jaskrawoniebieskiego po purpurowoniebieski. Niebieskie płatki idealnie kontrastują z żółtymi pręcikami. Zdarzają się również kwiaty białe i żółte. Niestety mekonops nie jest łatwy w uprawie. Najlepsze rezultaty osiąga się na terenach, gdzie często padają deszcze i klimat jest wilgotny. W warunkach suchych uprawa jest bardzo utrudniona, chyba że poświęcimy tej pięknej roślinie dużo czasu i wysiłku. Mekonopsy najlepiej udają się na ziemi torfowej, albo w podłożu z dużą ilością ściółki. Lubią rosnąć w miejscach półcienistych, do których od czasu do czasu docierają promienie słoneczne.

Mekonops często atakowany jest przez mączniaka prawdziwego. Dlatego zapobiegawczo można spryskać go odpowiednim fungicydem.

Roślinę mogą zniszczyć również ślimaki, które wyłapujemy ręcznie lub chwytamy do pułapek.

Jeśli nasz mekonops jest rośliną wieloletnią, najlepiej rozmnażać go przez podział. Dzięki temu uzyskane egzemplarze będą bardziej odporne i długowieczne.

Mekonopsy są mrozoodpowne. Jedynie nowe przyrosty mogą zostać uszkodzone przez zbyt niską temperaturę.

Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiaty.

Podobne prace

Do góry