Ocena brak

MEISTERSINGERZY

Autor /Maur Dodano /03.04.2012

(wym. maj...) Poeci i kompozytorzy nm., którzy usiłowali w XIV-XVI w. wskrzesić śrdw. kunszt minnesingerów. Prowadzili życie osiadłe, działali w Norymberdze, Moguncji, Strasburgu, Monachium, Augsburgu, Frankfurcie i Wrocławiu, zrzeszeni w gildie muz. na wzór cechów (wywodzili się zresztą zwykle ze środowiska rzemieślniczego), rządzące się prawami zebranymi w tzw. tabulaturacl\ Dzielili się na stopnie: Schiller; Schulfreud, Singer, Dichter, stopień otrzymywany za nową pieśń do przekazanej melodii, i Meister, twórca nowej melodii. Najsłynniejsi byli Hans Sachs i Hans Folz; z nm. Meister singer (a.-sanger) 'śpiewacy-mistrzowie' od Meister 'mistrz' i singen 'śpiewać'.

Śpiewacy norymberscy, nm. Die Meistersinger von Nurnberg, opera komiczna (Monachium 1868, wyst. pol. Warszawa 1908) Richarda Wagnera.

Akcja rozgrywa się w Norymberdze niedługo po wystąpieniu Marcina Lutra. Rękę pięknej Ewy Pogner, która z wzajemnością kocha młodego rycerza frankońskiego, Waltera von Stolzinga, ojciec jej ofiarowuje jako nagrodę w konkursie pieśni. Gł. rywalami są: Walter i pisarz miejski Beckmesser, karykatura krytyka muz. Eduarda Hanslicka, który dokuczył kompozytorowi jako poecie, Walter nie zna zawiłych prawideł mistrzowskiego śpiewu, ale z pomocą szewca Hansa Sachsa, wielkiego poety, pokonuje rywala.

Podobne prace

Do góry