Ocena brak

Męczennica racemosa

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Passiflora racemosa ma sztywne, trójklapowe liście i jasnoczerwone kwiaty osadzone w luźnych gronach. Nadaje się do uprawy pokojowej.Męczennice pokojowe po rozpoczęciu wzrostu, w marcu, należy umieścić w miejscu dobrze oświetlonym i słonecznym, na południowym oknie. Od końca maja aż do września mogą stac na balkonie lub w ogrodzie. Rośliny trzeba tam umieścić razem z doniczką, nigdy bezpośrednio w ziemi.

Pędy przywiązuje się do patyka lub prowadzi się wzdłuż drutu. Większe okazy powinny być posadzone w pojemniku. Przed nastaniem pierwszych przymrozków trzeba z powrotem wnieść rośliny do mieszkania. Zimą trzeba zapewnić roślinie miejsce dobrze oświetlone i przewiewne, aż do lutego. Odpowiednia temperatura to 6-8°C; toleruje też temperaturę do 12°C pod warunkiem pewnego zwiększenia ilości dostarczanej wody, lecz już normalna temperatura pokojowa podkopuje zdrowie rośliny i źle wpływa na kwitnienie.

W okresie wegetacji silnie rosnące i obficie kwitnące rośliny powinny być podlewane dwa razy dziennie podczas słonecznej pogody. Po zakończeniu okresu wzrostu, w sierpniu, należy przygotować roślinę do spoczynku ograniczając podlewanie, lecz nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej. Gdy w marcu roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, należy stopniowo podlewac coraz obficiej. Woda do podlewania powinna mieć pH 5,5-6.Ponieważ męczennica silnie rośnie od wiosny do sierpnia należy nawozić ją płynną pożywką co tydzień. Później stopniowo ogranicza się nawożenie. Rośliny przesadzane nie powinny być nawożone do czasu, gdy korzenie wznowią wzrost.

Podobne prace

Do góry