Ocena brak

Męczennica błękitna

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Łacińską nazwę, złożoną ze słów passio - cierpienie i flos - kwiat, nadali roślinie hiszpańscy misjonarze, którzy odkryli ją w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej w poczatkach XVIII w. Uznaki, że jej dziwne kwiaty symbolizują ukrzyżowanie Chrustusa. Pięć pylników to pięć ran Chrystusa na krzyżu; trójdzielne znamię słupka symbolizuje trzy gwoździe, a jego szyjka - główny słup krzyża. Strzępiasty przykoronek symbolizuje koronę cierniową, a pięć płatków i pięć działek kielicha to dziesięciu apostołów (bez Piotra i Judasza).

W rodzaju Passiflora istnieje ponad 400 gatunków, których większość występuje w Peru oraz innych krajach Ameryki Południowej. Wiele z nich rośnie też w subtropikalnych rejonach Ameryki Środkowej. Jedynie kilka gatunków pochodzi z Azji i Australii.

Jedynym gatunkiem uprawianym w mieszkaniach jest Passi flora caerulea, o kwiatach niebieskofioletowych. Niekiedy spotyka się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Męczennicę najlepiej sadzić do doniczki, nawet jeśli zakopuje się ją w gruncie szklarni. Ograniczenie wzrostu korzeni przez doniczkę sprzyja obfitszemu kwitnieniu. Poszczególne kwiaty żyją krótko, zaledwie 24 godziny.

Piękne kwiaty tej zawsze zielonej, pnącej rośliny mogą osiągać 10 cm średnicy. Pojawiają się latem i jesienią. Mają delikatny zapach. U okazów rosnących na dworze, po upalnym lecie na ich miejscu mogą pojawić się owalne, pomarańczowe owoce. Męczennica powinna stać w domu w chłodnym miejscu, jednak najlepiej rozwija się na zewnątrz. Nadaje się do prowadzenia po obręczach z drutu (jak na zdjęciu). Łatwo rozmnożymy ją z nasion i sadzonek.

Ta roślina najlepiej rośnie w chłodnych warunkach (5-10°C). Okazy stojące na zewnątrz domu w okresie zimy należy chronić przed mrozem, opakowując ich podstawę słomą. Nasiona potrzebują do wykiełkowania od 21 da 30°C.

Lubi pełne słońce. ale okazy w domu należy chronić przed silnym światłem słonecznym w lecie.

W upały podlewamy obficie, czekając, aż kompost wyschnie przed następnym podlaniem. W zimie podajemy tylko tyle wody, by liście nie opadły. Przed wysianiem nasiona moczymy przez noc w ciepłej wodzie.

Okazy hodowane w domu stawiamy na tacy z granulkami absorpcyjnymi. Nie zraszamy kwiatów.

Rosnące w doniczkach rośliny nawozimy co 10 dni od lata do jesieni, uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy co roku do ziemi gliniastej, przycinając mocno łodygi. Chronimy przed stońcem, dopóki nie zacznie odrastać.

Jeśli zapewnimy roślinie podporę, po której ma się piąć, należy początkowo przywiązać ją do niej.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście usychają latem.Zbyt sucho. Podlewaj częściej.

2) Roślina nie kwitnie.Zbyt mało światła. Przestaw roślinę w miejsce dobrze oświetlone.

3) Roślina jest bujna, ale nie kwitnie.Przenawożenie. Zaprzestań nawożenia, aż pojawią się kwiaty. Nie przesadzaj rośliny: sprzyja to kwitnieniu.

4) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry