Ocena brak

Maść czy krem?

Autor /Ochal Dodano /31.01.2012

Wodoodporne właściwości maści powodują, że są one używane do smarowania szczególnie wilgot­nych rejonów ciała, jak oczy czy pochwa, gdzie utrzymują się dłużej niż inne środki i nie trzeba zbyt szybko nakładać ich powtórnie. Z drugiej stro­ny stosunkowo trudne jest ich usunięcie, co spra­wia, że są mniej chętnie stosowane do innych czę­ści ciała, na przykład do twarzy.
W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem są kremy. Zawierają one wodę w postaci emulsji, zatem łatwiej się rozsmarowują i są lepiej wchła­niane przez skórę, ale też szybciej się zmywają. Kremy wykorzystuje się do wprowadzenia do do skóry substancji aktywnych rozpusz­czalnych w wodzie, a nie, jak w przypadku maści, w tłuszczu. Kremy znalazły szerokie zastosowa­nie w przemyśle kosmetycznym i są odpowiedniej­sze dla skóry wrażliwej.
Wiele różnych substancji jest stosowanych jako główny składnik albo baza maści. Należą do nich na przykład olejek migdałowy, parafina, wosk pszczeli, kamfora i gliceryna. Wszystkie te sub­stancje dobrze nadają się na bazę maści, ponieważ wiele leków rozpuszcza się w tłuszczach. Poza tym dobrze łączą się z tłuszczami skóry, dzięki czemu lecznicze substancje zawarte w maściach dociera­ją bezpośrednio do komórek.

Podobne prace

Do góry