Ocena brak

Masaż w świetle teorii „odtruwania”

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Istnieją dwa główne sposoby refłeksowania poszczególnych receptorów na stopie. Jeden z nich nawiązuje do tzw. teorii „odtruwania” organizmu, a drugi do teorii „centrum”. Opierając się na tych teoriach możemy objaśnić mechanizm działania akupresury' stóp.

Teoria „odtruwania” organizmu nakazuje rozpocząć masowanie od opracowania lewej stopy, od stref refleksyjnych nerek, przewodu moczowego i pęcherza, w celu usprawnienia wydalania substancji trujących, a poprzez to wzmocnienia powyższych organów. Czas refłeksowania technikami „spacerowania” i „pociągania” wynosi około 5 min. Rozpoczęcie masażu w innej kolejności mogłoby doprowadzić do „zablokowania” nerek toksynami i złogami.

W drugim etapie przechodzimy do masażu receptorów głowy i okolic karku jako centrum sterującego poszczególnymi narządami. Czas refłeksowania - około 3 min — technikami: rozcierania palców, „toczenia”, ugniatania punktowego (łącznie z kilkakrotnym, kilkusekundowym uciskiem na receptor przysadki mózgowej), „wyciągania i wykręcania” palców, „odciągania” palców, ściskania tkanki miękkiej między palcami, krążenia palców. W dalszej kolejności masujemy receptory' żołądka, jelit, wątroby i trzustki, czyli narządy odpowiedzialne za przemianę materii. Czas refleksowania technikami „spacerowania” i „pociągania” wynosi około 3 min. Następnie masujemy receptory węzłów limfatycznych

- czas refleksowania około 2 min, techniką „spacerowania” oraz „śrubą”. Wreszcie przystępujemy do masażu punktów związanych z chorym narządem oraz pozostałych nie opracowanych jeszcze receptorów. Czas ich refleksowania wynosi od 2 do 7 min. Stosuje się następujące techniki: „spacerowania” - kciukiem na podeszwie stopy, a palcem wskazującym na grzbiecie stopy, „śrubę” na grzbiecie stopy, „pociąganie” na podeszwie stopy.

Masaż tak zgrupowanych receptorów w zależności od opracowanej okolicy przeplatamy technikami pomocniczymi („pracujący kręgosłup”, „wkręcanie żarówki”, „rolowanie poprzeczne” krawędzi stopy, „wałkowanie podłużne” krawędzi stopy oraz „skręcanie” stopy). Po masażu wszystkimi powyższymi technikami wykonujemy głaskanie, rozcieranie, ugniatanie punktowe ścięgna Achillesa (receptor miednicy, prostaty i macicy) oraz stosujemy technikę „splot słoneczny”. Następnie przeprowadzamy oklepywanie i wstrząsanie stopy.

Masaż stopy kończy kolejno głaskanie tylnej części podudzia od pięty w kierunku kolana, przedniej strony podudzia i strony grzbietowej stopy.

 

Podobne prace

Do góry