Ocena brak

Masaż relaksacyjny

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /03.08.2011

Charakterystyka

Fenomen, jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż masaż wykorzystujemy jako jedną z metod: terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Masaż w pełnym spektrum powoduje zarówno reakcje fizyczne (bezpośrednie) na poziomie ciała, oraz (pośrednie) psychiczne lub mentalne a także energetyczne, a w niektórych kulturach także duchowe.


Obok oficjalnej nauki medycznej dobrze ugruntowanej przez szereg nauk, istnieją jeszcze inne metody lecznicze wywodzące się z wieloletniej tradycji, oparte na doświadczonej wiedzy

i sprawdzone w praktyce.


Geneza

W Indiach masaż zawsze odgrywał ogromną rolę. Mówiły o nim teksty ajurwedyjskie już sprzed ponad 4000lat. Pełnił on rolę leczniczą, lecz nie tylko. Stosowano go razem z ziołami, przyprawami, olejkami aromatycznymi, co pobudzało naturalne zdolności ciała do samo-uzdrawiania przez odprężenie i relaks. Tradycją już jest w Indiach, iż nowo narodzone dzieci masowane są codziennie przez swoje mamy dla utrzymania dobrego zdrowia. Dzieci od lat trzech do sześciu masuje się raz lub dwa razy w tygodniu, a starsze uczy się masować innych członków rodziny. Masaż jest tam nieodłącznym elementem tamtejszego życia rodzinnego. Obecnie masaż relaksacyjny dostępny jest w Indiach w każdy miejscu na życzenie klienta, co sprzyja lepszemu odprężeniu i swobodzie podczas zabiegu.

Ludzie, którzy potrafią się obronić przed stresami współczesnego życia należą do niezwykłych wyjątków. Ci, którzy gorzej sobie z tym radzą i padają ich ofiarą, uskarżają się na silne i przykre napięcie w okolicach barków, szyi i głowy.


Sposobem na uwolnienie się od wszelakich stresów codziennego życia i przyniesieniu prawdziwej ulgi dla obolałych, spiętych mięśni jest starożytna sztuka hinduskiego masażu relaksującego głowy. Brzmi egzotycznie

i taka tez jest.


W Indiach metodę ta znana jest od ponad tysiąca lat. Początkowo kobiety wcierały sobie naturalne olejki roślinne w skórę głowy, wierząc, że ich włosy dzięki temu będą mocne, zdrowe i błyszczące. Nie ulega wątpliwości, iż miały rację. Masowanie skóry czaszki pobudza dopływ krwi do mieszków włosowych, a ta dostarcza substancji odżywczych niezbędnych dla utrzymania zdrowych włosów. Dzisiaj najczęściej napięcie mięśniowe wywołane stresem jest przyczyną słabego dopływu krwi. Pomagając wyeliminować to napięcie, masaż nie tylko poprawia stan włosów, ale również pomaga w leczeniu dolegliwości stresopochodnych, rozładowuje napięcie, likwiduje przemęczenie i bóle głowy. Ważnymi ośrodkami na ciele człowieka są głowa, szyja i ramiona, gdyż to właśnie tam gromadzi się napięcie, gdy odczuwamy stres lub złość. Objawia się to sztywnością szyi i barków, czasem wypadaniem włosów i przemęczeniem oczu. Hinduski masaż głowy polega na delikatnym, lecz zdecydowanym, rytmicznym masowaniu, w celu rozluźnienia sztywniejących mięśni

i zlikwidowaniu napięcia. Oddziałuje on jednak nie tylko fizycznie, pomaga również na poziomie emocjonalnym uspokoić ducha, relaksuje i odpręża, łagodzi nagromadzony stres.


Gdy do Hinduskiego masażu głowy dołączono elementy Ajuwerady, uzyskano potężną metodę leczniczą, wzbogacającą korzystną energię na planie fizycznym, mentalnym i subtelnym. Ajuwerada jest to starożytny system medyczny, który wykracza poza typowe "uzdrawianie". Kładzie ona nacisk na wewnętrzna równowagę i niepowtarzalność każdej istoty ludzkiej.


Stare dobre przysłowie powiada: "Szczęśliwy umysł jest lekarstwem, nie ma lepszej recepty". Masaż ten pomocny jest szczególnie ludziom przygnębionym, i w depresji, zmartwionym i zrozpaczonym, spiętym i zestresowanym. Wystarczy jeden łagodzący masaż by poprawić nastrój, zrelaksować umysł, zlikwidować buzujące napięcie. Masaż ten daje każdemu człowiekowi możliwość nawiązania łączności z własnym potencjałem uzdrawiającym, co daje mu moc panowania nad własnym zdrowiem.


Takie delikatne, spokojne, rytmiczne i powolne techniki masażu, pozwalają zmniejszyć, a potem całkowicie znieść napięcia mięśniowo-nerwowe i psychiczne. Jeżeli źródłem napięcia mięśni jest długotrwały stres, to można go usunąć stosując właśnie te delikatne techniki, jak sama nazwa mówi-relaksujące.


Szczególnie po tym masażu, ale jak i po każdym innym, czujemy się odprężeni, bo w czasie zabiegu podnosi się poziom endorfin w organiźmie. Endorfiny to substancje wydzielające się w mózgu m.in. po ćwiczeniach czy gimnastyce. Dzięki nim lepiej odczuwamy odpoczynek, odprężenie i jesteśmy gotowi do dalszego wysiłku. Wysoki poziom endorfin zwiększa też odporność na stres. Masaż relaksacyjny sprawi, że zapomnicie Państwo o kłopotach, poprawi się nastrój psychiczny, poczujecie się osobą zadowoloną i szczęśliwą. Jest on doskonałą metodą, pozwalającą na rozładowanie stresu wywołanego pracą zawodową i ciągłym życiem w pośpiechu. Działanie masażu spotęgujemy i osiągniemy bardzo dobry efekt, dodając odpowiednie olejki aromaterapeutyczne.

Integracyjny Masaż Bodywork jest relaksacyjnym masażem całego ciała, metodą o wielu walorach leczniczych i profilaktycznych. Kluczem do masażu bodywork jest stosowanie miękkich, ale głęboko oddziałujących technik. Masaż Bodywork jest skuteczną form biernej relaksacji, wykorzystywaną jako metoda antystresowa.


Poprzez skupienie w masażu na tkankach miękkich i powięzi, zwiększamy zakres i elastyczność ruchu, wzbogacając tym samym piękno i grację ciała. Integracyjny - oznacza zwiększenie świadomości ciała, oraz relacji psychosomatycznych, bodywork oznacza metodę opartą na standardzie pracy z całym ciałem a także poprzez ciało.


W masażu tym, technicznie wykorzystuje się z jednej strony doświadczenia masażu relaksacyjnego, z drugiej zaś zmodyfikowane techniki klasyczne, elementy aktywizacji mięśni i specyficznej biernej gimnastyki. Główny nacisk od strony fizykalnej kładzie się na pracę z powięzią, tkanką łączną, ponadto wykorzystuje się takie techniki jak: ukierunkowane manipulacje mięśniami i tkankami miękkimi w fazie ruchu, dodatkowo wplątane są elementy diagnostyczne. Duże znaczenie ma także rytm zabiegu jak i synchronizacja z oddechem.


Pomimo stosowania miękkich technik, masaż ten oddziałuje bardzo głęboko, w ten sposób pobudza się te mięśnie, które podczas codziennego, normalnego funkcjonowania są mniej aktywne. Doprowadzenie do rozluźnienia i głębokiego relaksu bez odczuwania bólu, jest podstawą stosowania masażu w odnowie psychofizycznej. Natomiast skupienie się

w masażu na: subtelnych odczuciach podczas integracji poprzez pracę z poszczególnymi segmentami ciała oraz na przywróceniu do normy tkanek miękkich zmienionych w wyniku oddziaływania długotrwałego stresu jest podstawą w Integracyjnym Masażu Bodywork.


Dla wielu ludzi spragnionych ludzkiego dotyku, kontakt z drugą osobą jest sam

w sobie terapią leczniczą. Zwykłe siedzenie w ciszy i spokoju, podczas gdy czyjeś dłonie rytmicznie pocierają głowę natychmiast usuwa stres. Masaż głowy jest terapią dotykową, która wytwarza więź i dodaje pacjentowi otuchy. W takim kontakcie dotykowym nie ma żadnych barier językowych czy intelektualnych. Jest cenny dla każdego człowieka wyizolowanego i samotnego. Przywraca równowagę i wewnętrzny spokój. W czasie trwania masażu pacjent się odpręża, relaksuję, oddycha głębiej dotleniając tym samym mózg. Hinduski masaż głowy pomaga zwalczyć bezsenność, dodaje energii, likwiduje bóle głowy, poprawia samopoczucie i jasność umysłu.


Autor: Patrycja Patyk
Źródło: Encyklopedia Zarządzania
Treść udostępniana na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji 1.3 lub nowsza.

Podobne prace

Do góry