Ocena brak

Masaż leczniczy

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Masaż leczniczy tzw. klasyczny to wiele ruchów wykonywanych ręką masażysty w określonym tempie i pewnej kolejności. Ruchami tymi są: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i wstrząsanie. Bodźce mechaniczne, jakich dostarcza masaż przez ucisk i rozciąganie tkanek, oddziałują bezpośrednio na skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Stosuje się go w celu pobudzenia obiegu krwi i uzyskania lepszego ukrwienia tkanek, przyśpieszenia usuwania z tkanek produktów przemiany materii, pobudzenia zakończeń nerwowych. Sam masaż nie powoduje zwiększenia siły mięśniowej. Oprócz ręcznego masażu klasycznego wykonuje się masaże specjalne stref odruchowych, stref mięśniowych, tkanki łącznej, punktowy masaż okost-nowy i masaż segmentamy. Ten ostatni najczęściej stosowany jest w zespołach bólowych kręgosłupa. Specjalne znaczenie ma masaż odprowadzający - drenaż limfatyczny, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych i limfatycznych pomagający w likwidacji obrzęków tkanek.

Wskazania ogólne do stosowania masażu to: poprawa ukrwienia i rozluźnienie tkanek, bóle mięśniowe, przyśpieszenie wypoczynku mięśni, poprawa procesów przemiany materii i odprężenie psychiczne.

Wskazania miejscowe stanowią zmiany pourazowe, pooperacyjne, zaburzenia trofiki mięśni i stany przeciążeniowe, gościec, różnego typu obrzęki.

 

Podobne prace

Do góry