Ocena brak

Marzanka wschodnia

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Marzanka to bardzo ładna, jednoroczna roślina, spokrewniona z pospolitym, lepkim chwastem o nazwie przytulia czepna (Galium aparine), Asperula orientalis pochodzi z Syrii. Ma baldachy małych, bladoniebieskich, pachnących kwiatów, które wyrastają ponad gwiazdkowatymi, sztywnymi listkami, przypominając pudrowe obłoczki. Kwiaty pojawiają się w lipcu. Najlepiej posadzić ten gatunek marzanki wokół brzegów donic w ogrodzie lub też w wiszących koszach, gdzie najlepiej będzie widać, jak dynamicznie może się rozwijać. Kwiaty zadziwiająco długo utrzymują się w wodzie. To ładne zioło można wykorzystać jako wcześnie kwitnącą roślinę doniczkową. Innym wyjściem jest zastosowanie go do kompozycji z roślinami jednorocznymi, które lubią cień. Silne wiatry mogą uszkodzić delikatne łodygi marzanki, więc starannie wybieramy dla niej stanowisko.

Tę odporną roślinę roczną można wysiać bezpośrednio w miejscu, w którym ma rosnąć, gdy tylko ziemia nadaje się do skopania. Można też wczesną wiosną wysiać nasiona do doniczek z ziemią i trzymać w minimum 1O°C. Kiełkowanie może zająć około miesiąca. Wymagany przez nasiona okres spoczynku przekroczymy, wkładając przed wysianiem zwilżone nasiona (wymieszane z niewielką ilością ziemi) na kilka tygodni do lodówki. Od wykiełkowania do kwitnienia upływa około dwunastu tygodni. Nie narażajmy roślin doniczkowych w domu na zbyt wysokie temperatury.

Świeżo wysiane nasiona należy trzymać w świetle. Nie zakrywamy tacy z nasionami papierem. Dojrzałe rośliny lubią cień.

Marzanka wschodnia preferuje wilgotne warunki wzrostu. Okazy w doniczkach podlewamy tylko wtedy, gdy wyschnie powierzchnia podłoża.

To odporne ziele z gorących obszarów Bliskiego Wschodu nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Jeśli uprawiamy marzankę w dobrym podłożu, nawożenie nie powinno być konieczne.

Ta jednoroczna roślina nie wymaga przesadzania. Rośliny w doniczkach należy uprawiać w podłożu dobrej jakości. Ziemia gliniasta dłużej zachowuje wilgoć, co odpowiada wymaganiom marzanki.

Jeśli w ogrodzie panują odpowiednie warunki, marzanka będzie sama się wysiewać. Roślina doskonale wygląda wraz z tymiankiem, rosnąc pomiędzy płytami chodnika. Jeśli chcemy, żeby sama się wysiała, nie usuwajmy zwiędłych kwiatów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Spłowiałe kwiaty Marzanka rzadko choruje lub pada ofiarą szkodników. Jednak w silnym słońcu mogą zblednąć mocne barwy kwiatów i liści.

Podobne prace

Do góry