Ocena brak

MARIAMNE

Autor /Beatus Dodano /03.04.2012

Mariamme, Miriam, młoda i piękna dziewczyna z rodu Machabeuszów (Hasmoneuszów), której dzieje opowiada historyk żyd. Józef Flawiusz (ok. 37-ok. 103). W 37 pne. poślubiła Heroda I Wielkiego (zob.), który skazał na śmierć jej ojca, Jana Hyrkana II.

Nie darząc miłością męża niższego od niej pochodzeniem, wykorzystuje swoją nową godność i gorącą miłość króla, by mieszać się do spraw państwowych i popierać swych faworytów. W 29 pne. Herod w napadzie zazdrości, być może nie uzasadnionej, kazał ją stracić.

W tradycji teatralnej Mariamne jest typem kobiety dumnej i nieszczęśliwej, nazbyt gardzącej swym mężem, aby nawet myśleć o zdradzie, idącej na śmierć niemal radośnie, gdyż widzi w niej jedyne godne siebie wyzwolenie.

Zazdrość, największe zło, hiszp. El mayor monstruo, los celosy tragedia (wyd. 1635) Pedra Calderona de la Barca, zw. także Tetrarca de Jerusalen, Tetrarcha Jerozolimy', oparta na Wojnie żydowskiej Flawiusza.

Mariamne tragedia (1600) Alexandra Hardy'ego. Tragedia (1636) Tristana l'Hermite (właśc. Franęois L'Hermite), równie popularna w XVII w. jak Cyd. Tragedia Woltera. Herod i Mariamne dramat (1848) Friedricha Hebbla.

Podobne prace

Do góry