Ocena brak

MARIA LESZCZYŃSKA

Autor /Beatus Dodano /03.04.2012

Maria Karolina, 1703-68, córka Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski 1704-09 i 1733-36, po detronizacji ojca, jako dziecko, przebywała z nim w Wissemburgu (Alzacja). Pozbawiona urody, o 7 lat starsza od 15-letniego króla, nie miała wielkich szans jako kandydatka na królową Francji.

Jednak regent Louis Henri książę de Bourbon i panna de Prie, jego metresa, ją właśnie wybrali ze spisu stu księżniczek (na którym znajdowały się m.in. królewna ang. i przyszła caryca Elżbieta), licząc na wdzięczność zahukanej proWincjuszki, która pozwoli im zachować władzę.

Małżeństwo z Ludwikiem XV odbyło się w Strasburgu w 1725. Króla reprezentował zastępca. Młoda królowa, pierwsza Słowianka dynastii Burbonów, którą wywiad regenta określił jako „dobrego zdrowia, jedynie z odrobiną podagry w łopatce", dała mężowi dziesięcioro dzieci w czasie krótszym niż 10 lat.

Wyczerpana tylu macierzyństwami, udręczona wpływem kolejnych faworyt na króla, żyła w odosobnieniu, nie wpływając na politykę, szukając pociechy w nielicznych wiernych przyjaźniach i dobrej kuchni. Po stracie pięciorga dzieci śmierć delfina w 1765 i ojca w 1766 przyspieszyły jej własny koniec.

Portrety : Maurice de La Tour; Louis Tocque; Jean-Marc Nattier (1748), Dijon, Mus. de Beaux-Arts.

Rzeźba : posąg (1731) Guillaume Coustou-ojca, Paryż, Luwr.

Podobne prace

Do góry