Ocena brak

Maranta "erytrophylla"

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Roślinę tę wciąż sprzedaje się pod kilkoma różnymi nazwami. M.tricolor oraz M.l.'Erythroneura' to ta sama roślina co M.l.'Erythrophylla'. Charakterystyczną cechą tej niezwykłej rośliny liściastej jest intensywnie szkarłatne ubarwienie nerwów na liściach. Wszystkie maranty to atrakcyjne rośliny, ale M.l.'Erythrophylla' szczególnie zwraca na siebie uwagę, dzięki wyrazistym, złożonym wzorom na liściach. Roślina ta jest trudna w pielęgnacji, ale jej piękno nagradza wszelkie wysiłki.

Dla optymalnego wzrostu w lecie marancie należy zapewnić wysokie i stałe temperatury z zakresu od 10 do 21°C. Najkorzystniejsze jest około 15°C. W zimie temperatury nie powinny opaść poniżej 10°C, gdyż rosnące w nadmiernym chłodzie okazy mają obwisłe i nieładne liście. W gorące dni konieczna jest wentylacja, bez przeciągów, żeby zapobiec chorobom, takim jak szara pleśń.

W lecie stawiamy marantę poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego. W zimie zapewniamy jasne, rozproszone światło. W słabym oświetleniu wzory na liściach zbledną.

Większość marant lubi wilgotną, lecz nie mokrą ziemię. Nie pozwalajmy podłożu wyschnąć. Podlewamy letnią odwapnioną wodą. W zimie zmniejszamy jej ilość tak, by powierzchnia podłoża była tylko lekko wilgotna.

Roślina wymaga wysokiego poziomu wilgotności, szczególnie w gorące letnie dni, kiedy brzegi jej liści mogą zbrązowieć. Jeśli postawimy marantę na podstawce z wilgotnym granulatem ogrodniczym, wzrośnie wilgotność w jej bezpośrednim otoczeniu. W lecie zraszamy również liście.

W okresie wzrostu nawozimy raz w miesiącu nawozem dla liściastych roślin. Świeżo posadzonej nie nawozimy przez sześć miesięcy.

Małe okazy przesadzamy do odwapnionej ziemi. Jeśli szybko rośnie, wymaga regularnego przesadzania. Ustabilizowane rośliny można przenosić na wiosnę. Mieszanka torfowa jest łatwiejsza do nawilżania niż gliniasta.

Marantę zraszamy miękką wodą, gdyż ślady wapnia na liściach szpecą jej wygląd. Zniekształcone lub usychające liście odcinamy nożyczkami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brązowe brzegi liści - Niski poziom wilgotności spowoduje brązowienie i kruszenie się brzegów liści. Liście takie nie odzyskają już dawnej formy i będą szpecić wygląd rośliny. 

Blade wzory na liściach - to oznaka, że roślina otrzymuje zbyt mało światła.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną. Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade. Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie. Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry