Ocena brak

Maranta biało unerwiona

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Do rodziny Marantaceae należy zarówno osiągająca duże rozmiary kalatea, jak i znacznie mniejsza maranta i jej odmiany. Jest to piękna, ale wymagająca roślina, pochodząca z tropików Ameryki Południowej. Jej liście pokryte są efektownymi plamami, które znacznie różnią się od siebie. M.l.var.kerchoveana ma zielono-brazowe plamki między unerwieniem bladozielonych liści. Są one podobne do śladów pozostawianych przez zwierzęta. Wraz z upływem lat plamki stają się coraz ciemniejsze. Spody liści mają odcień purpurowy. Podobnie jak w macierzystym gatunku, opisywana odmiana maranty ma liście, które układają się poziomo w ciągu dnia i zwijają się na noc. Rozmnażamy ją na wiosnę przez podział.

Do prawidłowego wzrostu maranta potrzebuje w lecie wysokiej, stałej temperatury. Starajmy się zapewnić roślinie 10-21°C. Minimalna temperatura w zimie powinna wynosić 10°C. Nadmierne zimno powoduje, że liście stają się wątłe i nieładne. W lecie maranta musi stać w przewiewnym miejscu, ale bez przeciągów, co zmniejsza ryzyko zakażenia szarą pleśnią.

Powinna rosnąć z daleka od bezpośredniego, letniego słońca. W zimie potrzebuje dużo światła, ale niebezpośredniego. Jeżli dostarczamy roślinie zbyt mało światła, charakterystyczne plamy na jej liściach wypłowieją.

Musi mieć wilgotne, ale nie mokre podłoże. Nie wolno dopuścić do jego przesuszenia. Używamy letniej, odwapnionej wody. W zimie ograniczamy ilość wody.

Potrzebuje wysokiego poziomu wilgoci, zwłaszcza w lecie, gdy panują wysokie temperatury. W przeciwnym razie brązowieją krawędzie liści. Dla zwiększenia wilgotności, ustawiamy roślinę na podstawce z kulkami zatrzymującymi wodę, co poprawia wilgotność w jej bezpośrednim otoczeniu. Zraszamy liście.

Dojrzałe okazy maranty powinny być nawożone raz w miesiącu, w okresie wzrostu, standardową odżywką dla roślin doniczkowych. Świeżo posadzonych roślin nie należy nawozić przez okres sześciu miesięcy.

Małe rośliny przesadzamy, jeżli zachodzi taka potrzeba, do odwapnionego kompostu. Szybko rosnące okazy mogą potrzebować przesadzania w regularnych odstępach czasu. Dojrzałe powinny być przesadzane na wiosnę.

Ponieważ maranta uprawiana jest głównie ze względu na atrakcyjne liście, spryskujemy ją wyłącznie odwapnioną wodą, by uniknąć wapiennych plam, które pogarszają wygląd rośliny.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się i więdną. Zbyt sucho i zimno. Podnieś temperaturę i stopniowo zwiększaj podlewanie. Chroń roślinę przed przeciągami.

2) Liście stają się blade. Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce lekko zacienione. Jeśli bladość utrzymuje się, dokarmiaj roślinę raz w tygodniu w okresie wzrostu.

3) Liście marnieją, pajęczynka na spodzie. Przędziorek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche krawędzie liści i brązowienie brzegów spowodowane jest nieodpowiednim poziomem wilgotności. Takich liści nie da się już odratować i pogarszają one wygląd rośliny. 

Blaknące brzegi liści są efektem zbyt małej ilości światła.

Podobne prace

Do góry