Ocena brak

MANHATTAN

Autor /Festus Dodano /30.03.2012

Jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku, położona głównie na wyspie Manhattan, ok. 20 km długości i 4 km szerokości w najszerszym miejscu, oddzielonej od lądu rzeką Hudson od zach., East River (Rzeką Wschodnią) od wsch. i Harlem River od wsch. i płn.; z innymi dzielnicami i z New Jersey łączą ją liczne mosty, tunele i promy.

Jest to największe na świecie skupienie wysokościowców i najważniejszy ośrodek finansowy i dyspozycyjny kapitalizmu. Zob. też: Broadway; Carnegie Hall; Central Park;Columbia University; Empire (State Building); Greenwich (Village); Harlem; Lincoln (Center); Madison (Ave.; Square Garden); Metropolitan Museum of Art; Muzeum (Guggenheima; Sztuki Współczesnej); Piąty (Piąta Aleja); Rockefeller Center; SoHo; Times (Sąuare); Wall Street.

Nazwa od plemienia indiańskiego Manhattanów z algonkińskej rodziny językowej, mieszkających w XVII w. na wyspie i wsch. brzegu Hudsonu. Holendrzy kupili od nich wyspę w 1626, a w czasie wojen 1640-45 wytępili ich niemal doszczętnie.

Manhattan zbiomikowiec-lodołamacz amer. o wyporności 115 000 ton, pierwszy statek handl., który zdobył (1969) Przejście Płn.-Wschodnie, aby otworzyć drogę morską ze wschodu przez Cieśninę Ks. Walii do źródeł ropy naftowej na Alasce. Manhattan cocktail koktejl z żytniej whisky, słodkiego wermutu, zazw. z dodatkiem „angielskiej gorzkiej" i z wiśnią na dnie.

Manhattan project (wym. proudżekt) ang., 'przedsięwzięcie', amer. kryptonim programu zbudowania bomby jądrowej w czasie 2. wojny świat.

Podobne prace

Do góry