Ocena brak

Mandevilla

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Pochodząca z Brazylii Mandevilla splendens jest pnączem o zdrewniałych pędach, którego korzenie wymagają sporo przestrzeni. Nie jest to roślina do małej doniczki, choć kwitnie już w młodości. W domu najlepiej rozwija się na nieograniczonej przestrzeni grządek w oranżerii.

Ta krewna barwinka jest wdzięczną, obficie kwitnącą rośliną i doskonałym krzewem do posadzenia pod ścianą lub murem, gdzie jej wiecznie zielone, lśniące liście - dochodzące do 20 cm długości - mogą swobodnie się rozrastać. Źle pielęgnowane okazy mają niewiele liści. Mandewilla ma charakterystyczne dla rodzaju kwiaty o pięciu płatkach, które w pąkach wyglądają jak złożony parasol. Gatunek ma wiele odmian i kwiaty dochodzące nawet do 10 cm średnicy. Ich barwy wahają się od różowej, aż do pastelowobiałej. Kolory te pogłębiają się w miarę starzenia się roślin. Środki kwiatów są żółte. Otwierają się one po kolei, przez całe lato.

W zimie zapewniamy roślinie co najmniej 7°C i nie więcej niż 13°C. W lecie, gdy temperatury wzrastają, zapewniamy wentylację bez przeciągów.

Roślina preferuje przefiltrowane światło słoneczne. Gdziekolwiek stoi, nie powinna być narażona na żar południowego słońca.

Podlewamy mandewillę obficie, gdy powierzchnia podłoża już wyschnie po poprzednim nawilżeniu. W letnim okresie wzrostu duże okazy będą potrzebować więcej wody. W zimie podajemy ją tylko wówczas, gdy liście zaczynają więdnąć.

W ciepłe dni zraszamy. W zimie zwiększamy wilgotność nawilżaczem powietrza. Nie zraszamy okazów w stanie spoczynku.

Wiosną i latem nawozimy co dwa tygodnie nawozem zawierającym fosfor. Przestajemy w sierpniu.

Przesadzamy w marcu do łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej; nie sadzimy zbyt głęboko.

Wzrost tych żywotnych roślin można zahamować, uszczykując wierzchołki pędów. Po przekwitnięciu przycinamy, by zapewnić produkcję kwiatów w następnym roku. Przycinamy tegoroczny przyrost do 5 cm. Wiosną przerzedzamy zatłoczone pędy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Poziom wilgotności oraz temperatura w mieszkaniu rzadko wystarczają, by mandewilla dobrze się rozwijała. Suche powietrze i bezpośrednie światło powodują zwijanie się liści. 

Szkodniki Roślina jest podatna na atak mączlika, czerwców, wełnowców oraz przędziorka. Aby temu zapobiec od początku okresu wzrostu stosujemy insektycyd systemiczny.

Do góry