Ocena brak

Mammillaria pringlei

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Złote kolce sprawiają, że M.pringlei jest szczególnie pięknym kaktusem. Ten gatunek jest raczej wolno rosnący i ma kulisty kształt, choć starsze okazy są czasem wyższe i mają dodatkowe odgałęzienia. Normalnie jednak roślina nie wypuszcza pędów bocznych u podstawy. Na jej ciemnozielonym korpusie znajdują się spiralne rzędy brodawek, z których każda zakończona jest otoczką z wielu zagiętych igieł. Wiosną, a często też ponownie jesienią, w pierścieniach dookoła korony pojawiają się małe, wiśniowe kwiaty. Po roku ze środka korpusu wyłania się strączek nasienny i jeśli kwiaty były zapylone, pojawią się także małe, czerwone owoce.

Ten kaktus dobrze znosi niższe temperatury, jeśli jest przesuszony. Jak większość roślin, lubi wentylację, ale bez przeciągów.

Mamilarię ustawiamy w jasno oświetlonym miejscu, najlepiej na parapecie południowego okna.

W lecie podlewamy obficie. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu musi wyschnąć. Jesienią i zimą kaktusa przesuszamy, dostarczając tylko tyle wody, by nie zwiędł. Jeśli w niskich temperaturach roślina jest wilgotna, może zacząć gnić.

Pochodząca z bardzo suchych regionów M.pringlei dobrze czuje się w suchej atmosferze.

Wiosną i latem nawozimy, co 1-2 tygodnie, odżywką dla kaktusów lub nawozem do pomidorów rozcieńczonym do połowy mocy.

Sadzimy w kompoście o dobrym drenażu, który zawiera około 1/3 żwirku. Wystarczy przesadzać co dwa lata.

Pod roślinę i dookoła niej rozsypujemy żwirek ogrodniczy, żeby ochronić jej podstawę przed nadmierną wilgocią.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce Mamilarie zwykle wytwarzają u podstawy brodawek wełnistą otoczkę, którą łatwo pomylić z obecnością wełnowców. Naturalna "wełna" roślin jest rozłożona równomiernie i dokładne jej sprawdzenie za pomocą szkła powiększającego pozwoli wykryć dodatkowe pola przędzy, która jest gniazdem szkodników. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem lub wacikiem nasączonym denaturatem. Zabieg powtarzamy 2-3 razy, w tygodniowych odstępach, aby zwalczyć wylęgające się wełnowce.

Podobne prace

Do góry