Ocena brak

Mamilaria wielkobrodawkowa

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Mamilarie to chyba najpopularniejszy rodzaj kaktusów - są łatwe w uprawie i większość z nich zakwita. Jest wiele ich podgrup, a w każdej znajdują się rośliny o podobny wyglądzie. M.magnimamma należy do grupy większych kaktusów tworzących kępy. Mają niewiele cierni, ale dużo długich, czworobocznych brodawek, które sprawiają, że są bardzo zielone. Grupa ta jest różnorodna - barwy kwiatów mogą wahać się od różowej do czerwonej. Niektóre rośliny mają bardzo kanciaste brodawki. Większość posiada białe ciernie różnej długości. Mamilaria wydaje liczne odrosty, tworząc kopułowate kępy. Osiąga ponad metr średnicy. Po dziesięciu latach powinna mieć 30 cm średnicy. Kwiaty pojawiają się wiosną.

M.magnimamma dobrze znosi temperatury spadające do 5°C, jeśli ma dość suche podłoże. Jak większość roślin doniczkowych, lubi dobrą wentylację ale bez przeciągów.

Wymaga jasnego stanowiska przez cały rok i najlepiej rośnie na parapecie południowego okna.

W lecie podlewamy tego kaktusa obficie, kiedy jego podłoże już wyschnie. Jesienią i zimą kompost w doniczce powinien być raczej suchy - podajemy wówczas tylko tyle wody, żeby roślina nie zwiędła. M.magnimamma szybko zgnije, jeśli będzie miała chłodno i mokro.

Ta roślina pochodząca z pustynnych rejonów świata preferuje suche powietrze.

Wiosną i latem nawozimy mamilarię regularnie, co dwa tygodnie nawozem dla kaktusów lub odżywką do pomidorów rozcieńczoną o połowę.

Kaktus ten rośnie najlepiej w łatwo przepuszczalnej ziemi, zawierającej 1/3 żwiru. Przesadzamy co najmniej raz na trzy lata.

Mamilarie wydzielają mleczny sok, który wydostaje się z ran oraz pęknięć, powstałych gdy roślina wchłonie zbyt dużo wody. Świeży sok można łatwo zmyć wodą. Gdy jest stary, trzeba poczekać, aż wyschnie i złuszczyć. Większość mamilarii ma ciekawe torebki nasienne. Najczęściej czerwone owoce w kształcie kiełbasek pojawiają się wiele miesięcy po przekwitnięciu. Starajmy się zapylić kwiaty małym pędzelkiem, a przy odrobinie szczęścia wydadzą one owoce zawierające nasiona. Aby zapylić kwiaty, przenosimy pyłek z pręcików jednego kwiatu na znamię (centralną część w kształcie gwiazdki) innego.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą kryć się pod podobnymi do waty, woskowymi osłonkami u podstawy brodawek. Usuniemy je wacikiem, zamoczonym w denaturacie. Jeśli problem jest poważny, wyjmujemy roślinę z doniczki i usuwamy jak najwięcej ziemi z korzeni, po czym na godzinę wkładamy do pojemnika z insektycydem. Wyjmujemy i pozwalamy schnąć przez jeden dzień, nim posadzimy w świeżej ziemi. Powinno to zlikwidować nawet najpoważniejszą inwazję.

Podobne prace

Do góry