Ocena brak

Mamilaria ogromnie duża

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten ładny kaktus o kulistym kształcie pochodzi ze środkowego Meksyku. Ma bulwy, czyli brodawkowate wyrostki, które są charakterystyczne dla tej grupy kaktusów. Układają się one w spirale i są zakończone cierniami, które zastępują roślinie żebra, spotykane u innych gatunków. Kolce, służące w naturalnym środowisku do odstraszania zwierząt zagrażających roślinie, w tym wypadku mają kształt igiełek. Ich kolor jest biały, zmieniający się z wiekiem na żółtawy. U podstawy mamilarii tworzą się odrosty, które łatwo przyjmują się po odłączeniu od rośliny-matki. Należy odciąć je ostrym nożem, potem wysuszyć przez kilka dni, po czym posadzić, najlepiej do wilgotnego podłoża. Cechą rodzaju Mammilaria jest heliotropizm - kierowanie się rośliny w stronę słońca. Dlatego regularnie obracamy doniczkę.

Mamilaria nadaje się najlepiej do chłodnych pomieszczeń. Uprawiamy ją przy minimum 5°C. Idealna w zimie jest temperatura 10°C, która w lecie może być wyższa, pod warunkiem, że zapewnimy roślinie odpowiednią wentylację.

W zimie wystawiamy ją na słońce, natomiast podczas najgorętszych letnich dni zapewniamy jej trochę cienia. Obracamy roślinę co kilka miesięcy, żeby nadać jej harmonijny kształt.

W okresie zimowym, utrzymujemy tego kaktusa raczej suchym, dbając jednak o odpowiednią temperaturę, żeby jego korzenie nie wyschły. W sezonie rozwoju, podlewamy roślinę obficie, po czym pozwalamy podłożu zupełnie wyschnąć przed następnym podlaniem. Zawsze używamy letniej, miękkiej wody i podlewamy od dołu, w taki sposób, by woda nie dostała się na roślinę.

Ten pustynny kaktus nie potrzebuje nawilżania. Zbyt duża wilgotność jest dla niego niezdrowa i może być przyczyną gnicia tkanki.

Dojrzałe okazy nawozimy co miesiąc specjalnym nawozem dla kaktusów, dodanym do wody podczas podlewania.

Mamilaria lubi ciasnotę w doniczce. Używamy wąskich pojemników. Zbyt stłoczone okazy przesadzamy na wiosnę, umieszczając je w podłożu bazującym na torfie. Dodajemy 1/3 objętości piasku ogrodniczego.

Aby nie dopuścić do nadmiernego przemoczenia rośliny, na styku jej korzeni z podłożem umieszczamy trochę drobnego piasku ogrodniczego.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą bardzo osłabić roślinę. Trudno je zauważyć pomiędzy gąszczem kolców, należy więc dobrze obserwować mamilarię. Usunięcie szkodników tamponem nasączonym w denaturacie nie jest możliwe z powodu kolców, jednak można to zrobić słomką do napojów. Tylko w ostateczności używamy środka owadobójczego. 

Nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia rośliny. 

Mszyce korzeniowe atakują korzenie kaktusa. Usuwamy je właściwym środkiem owadobójczym.

Podobne prace

Do góry